ORLICKÁ PŘEHRADA LEŽÍ V PŘÍVĚTIVÉ KRAJINĚ STŘEDNÍHO POVLTAVÍ, V LETNÍCH MĚSÍCÍCH JE ZÁRUKOU KLIDNÉ A ROMANTICKÉ      DOVOLENÉ. CÍLEM VÝLETŮ BÝVÁ HRAD ZVÍKOV, ZÁMEK ORLÍK ČI VYHLÍDKOVÁ PLAVBA LODÍ PO JEZEŘE. JEDINEČNOU ATRAKCÍ JE VŠAK TAKÉ NÁVŠTĚVA SAMOTNÉHO VODNÍHO DÍLA ORLÍK A PŘILEHLÉ ELEKTRÁRNY.

 

Vodní dílo bylo postaveno v letech 1954–1961. Jezero bylo vybudováno gravitační betonovou přehradou o výšce 91,5m a délce koruny 450m. Těleso přehrady je vybaveno 3 přelivy s rozměry 15 x 8m s kapacitou 2 184m3 /s (stoletá voda) a dvěma spodními výpustmi o průměru 4 000mm. Je stěžejním článkem vltavské kaskády. Přehrada zadržující 720mil. m3 vody je nejvodnatějším umělým jezerem v České republice a je spolu s Lipenským jezerem rozhodující pro řízení průtoků na Vltavě a na dolním Labi. 

             

Hladina nádrže pokrývá 26km2 a vzdouvá Vltavu v délce 70km, Otavu v délce 22km a Lužnici v délce 7km od ústí. Kromě regulace průtoků Vltavy a Labe umožňuje též rozsáhlou a pestrou letní rekreaci, plavbu po jezeře a rybní hospodářství. Zadržovat vodu a plnit funkci přehrady začal Orlík v roce 1960, kdy byla  definitivně přehrazena řeka Vltava, o rok později dosáhla hladina jezera plánované výšky a v roce 1962 začala fungovat elektrárna.

Vodní elektrárna Orlík se významně podílí na řízení celostátní energetické soustavy a na výrobě levné, ekologicky čisté, špičkové elektrickéenergie. Umožňuje to celkový výkon 364MW,velmi rychlé a operativní najetí na plné zatížení za 128 sekund a dálkové ovládání z centrálního dispečinku ve Štěchovicích. To, a ještě mnoho dalších technických informací se mohou zájemci dozvědět během exkurze do vodní elektrárny Orlík, na kterou je nutné se předem objednat. Zázemí účastníkům exkurze může poskytnout nové Informační centrum v obci Solenice. Vodní elektrárna a vodní dílo Orlík nejsou ale jedinými zajímavostmi Sedlčanska, malebného koutu středního Povltaví. Při návštěvě by jste neměli minout další zajímavá místa, např. Muzeum Středního Povltaví ve Vysokém Chlumci (velké IC je přímo na obecním úřadě), Váchův špýchar v Drážkově, zámek Radíč v obci Radíč, středověký hrad Vrškamýk nad obcí Kamýk nad Vltavou, 4 rozhledny - Kuníček Petrovicko, Onen Svět u Klučenic, Drahoušek u Osečan, Veselý vrch u Mokrska, sportovně založené návštěvníky může oslovit 120 km značených cyklistických tras. Zaujala vás nabídka? Pak více informací naleznete na webových stránkách www.sedlcansko.cz. 

Víte, že:

• kvůli stavbě přehrady musel být přenesen i celý kostel?

• lodní doprava po Orlické nádrži jezdí od počátku vzedmutí hladiny?

• hlavní stavitel přehrady Orlík, pan Ing.Kraus, prolezl před počátkem betonáže základ celé hráze doslova po kolenou, aby vyloučil jakékoli budoucí nebezpečí?

• přes přehradu Orlík měla jezdit nákladní doprava, která měla vozit písek na stavbu jaderné elektrárny Temelín?

• desetilopatkové oběžné kolo Kaplanovy turbíny dostalo na výstavě EXPO 58 v Bruselu ocenění a bylo světovým unikátem?

 

KONTAKT

ČEZ, a. s., Vodní elektrárny, provoz Orlík,

Solenice

Rezervace exkurzí do VE Orlík

na čísle 737 506 950

nebo e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Share