fz3-13769305690270, 0B
Booking.com

NAUČNÁ STEZKA JANY A JOSEFA V. SCHEYBALOVÝCH NESE JMÉNO VÝZNAMNÝCH MÍSTNÍCH NÁRODOPISCŮ, JEJICHŽ ODKAZ SPADÁ DALEKO ZA HRANICE LIBERECKÉHO KRAJE. JE 20,5 KM DLOUHÁ A SPOJUJE DVA ROZDÍLNÉ REGIONY – DRSNĚJŠÍ JIZERSKÉ HORY, KDE SE JOSEF V. SCHEYBAL NARODIL, S ČESKÝM RÁJEM, KDE SE RODILY POČÁTKY JEHO BUDOUCÍ PROFESNÍ DRÁHY.

    Stezka má celkem 25 zastavení a dvě části. První vede místy, která nabízejí kouzelné pohledy na město Jablonec a Jizerské hory, panoramata Ještědského hřbetu a Pelíkovic. Druhá část povede od rozhledny Kopanina přes významné atraktivity Českého ráje až do Dlaskova statku v Dolánkách u Turnova. Slavnostně bude otevřena 18. května 2013 v 9:30 h pod rozhlednou Kopanina ve výletní restauraci Na Vejpřeži. Stezka je značena symbolem naučné stezky a je vhodná pro všechny věkové kategorie. Dům Jany a Josefa V. Scheybalových vstupuje do turistické sezóny s novou expozicí. Památník věnovaný životu a dílu manželů Scheybalových zve návštěvníky k prohlídce nové expozice. Ta bude otevřena od 23. května 2013 v podkroví domu v Kostelní ul. č. 1 v Jablonci nad Nisou. Kromě krajinomaleb či dokumentačních kreseb J. V. Scheybala se návštěvníci prostřednictvím zátiší seznámí s širokým záběrem činnosti tohoto významného národopisce.

Ať už se jedná o lidovou kulturu, městský folklór, ilustrátorskou, dokumentační nebo sběratelskou činnost, vždy byl autorovým zdrojem jeho hluboký zájem a svědomité studium přístupného materiálu. Tuto touhu po vědění znázorňuje srdce památníku – knihovna s výběrem jeho knih. K výše uvedenému datu bude zároveň zpřístupněna i nově upravená farní zahrada přiléhající k domu. Těšíme se na setkání. 

Kontakt:

Jablonecké kulturní a informační centrum, o.p.s.

Kostelní 1/6 , 466 01 Jablonec nad Nisou

Tel.: +420 774 667 677

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.jablonec.com

 

TEXT A FOTO: JKIC

 

Share