fz3-13769305690270, 0B

GASTRONOMICKÉ SLAVNOSTI MAGDALENY DOBROMILY RETTIGOVÉ SE JIŽ V LITOMYŠLI ZABYDLELY. OPĚT SE NA SMETANOVĚ NÁMĚSTÍ A NA PŘILEHLÉM NÁMĚSTÍ TOULOVCOVĚ SEJDOU GOURMETI, MILOVNÍCI DOBRÉHO JÍDLA A PITÍ, KUCHAŘI. LETOŠNÍ ŠESTÝ ROČNÍK LÁKÁ TÉMATEM „KNEDLÍKY A ŠMORNY“ A VYVRCHOLÍ O VÍKENDU 20. A 21. KVĚTNA 2017.

Ten, kdo si oblíbil soutěže, jako Svíčková open, O nejlepší domácí bábovku či Vaření kotlíkového guláše, nebude o ně ochuzen. V programu nechybí ani oblíbená sousedská husička, klání středních odborných škol nebo školička vaření pro nejmenší. „Novinkou je večerní irský hodokvas nebo kuchařský kurz.

Téma letošního ročníku navíc dává řadu příležitostí pro kreativní kuchařské umění. „Ačkoli si knedlíky někdy přivlastňujeme jako naše národní jídlo, tento vařený pokrm z těsta je v různých variacích rozšířený po celém světě,“ prozrazuje ředitel Smetanovy Litomyšli, o.p.s., Jan Pikna. V Číně se dokonce knedlíky jedly dříve, než se ve střední Evropě objevili první lidé. Pečené „knedlíky“ se označují jako šmorny, mají nejrůznější regionální variace a nejčastěji se jedná o moučné nebo bramborové placky či trhance. Vařené knedlíky se staly velmi důležitou součástí především české, rakouské, bavorské a tyrolské kuchyně, převažuje však forma přílohy k masu. Letošní gastroslavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové proto chtějí připomenout množství způsobů přípravy knedlíků jako samostatné hlavní jídlo, ať sladké nebo slané.

WWW.LITOMYSL.CZ

 

TEXT A FOTO: LITOMYŠL

Share