NENÍ LEHKÉ VYBRAT „TEN PRAVÝ TÁBOR“ PRO NAŠE DÍTĚ. ROZHODNĚ TO ALE NENÍ NEMOŽNÉ. JE DOBRÉ ZAČÍT S VÝBĚREM VČAS, ABY BYLO Z ČEHO VYBÍRAT A ZBYL I DOSTATEK ČASU NA VÝBĚR SAMOTNÝ. A JAK NA TO?

Rodič by si měl nejprve ujasnit, co od tábora očekává a chce, aby dítěti přinesl. Ideální je, pokud se na výběru podílí i samotné dítě, bude ho pak tábor více bavit. Tábor nesmí být pro dítě pouhou záplatou několika týdnů, kdy budou rodiče v práci či na vlastní dovolené. Dobrým vodítkem pro výběr může být doporučení známého či kamaráda. Dětští psychologové radí, že je vždy lepší, když má dítě na táboře své kamarády, třeba spolužáky ze školy či sourozence. A důležitá je pochopitelně i délka nebo cena pobytu, jeho zaměření, umístění tábořiště i věk ostatních účastníků. Většina táborů mívá celotáborovou hru, příběh, který dává táboru osobitý ráz a motivuje děti při plnění úkolů a her. Pořadateli tábora jsou dnes profesionální agentury, cestovní kanceláře, domy dětí a mládeže, mateřská a rodinná centra, občanská sdružení a oddíly. U hlavního vedoucího by se měli rodiče informovat nejen o programové náplni tábora, ale také například na kvalifikaci či zkušenosti oddílových vedoucích. Je ovšem nutné zdůraznit, že program sám o sobě není tím hlavním, co by měl rodič znát, než se rozhodne poslat dítě na tábor. Zodpovědný rodič si nejprve ověří, zda tým lidí, který se o dítě stará, je opravdu dostatečně kvalifikovaný a má všechny předpoklady, aby se dokázal po dobu tábora plně postarat o svěřené děti. Užitečnou pomůckou pro výběr jsou i zveřejněné fotografie z tábora z minulých let. Každým rokem stoupá i nabídka táborů s náročnějším programem, zahrnujícím například lezení na horolezecké stěně, vodní lyžování, šerm, digitální fotografii, off road, cyklistiku, sebeobranu apod. Velmi oblíbené jsou stále i různé putovní tábory pěší, cyklistické, vodácké či kombinované. V nabídce je i celá řada speciálních táborů s atraktivním, úzce profilovaným programem. Existují tábory pro děti se zdravotními problémy, bezbariérové, s různými druhy diet či specifickými poruchami chování, taneční, sportovní, hudební, jazykové, s koňmi, zážitkové, kouzelnické, adrenalinové, ale také tábory pro začínající DJ´s nebo se zaměřením na military. Velký zájem je také o příměstské tábory, které často provozují domy dětí a mládeže, jednotlivé městské části, ale i další organizace. Jde v podstatě o sérii denních programů, kdy se děti každé odpoledne vracejí zpět domů.                                                                                                     

S výběrem tábora vám může pomoci portál Borovice.cz, který úspěšně působí na českém internetu již více než patnáct let. V on-line  katalogu táborů naleznete v měsících před prázdninami přes 1000 nabídek táborů od různých pořadatelů a každým dnem přibývají nové.

Pořadatelé mohou tábory vkládat zcela zdarma, a proto je Borovice.cz jedním z největších internetových katalogů dětských táborů v České

republice. Přejeme všem dětem i rodičům krásné léto plné nezapomenutelných zážitků. Borovice.cz je tu pro Vás i se širokou nabídkou rodinné rekreace a celoročních aktivit. Navštivte nás na www.borovice.cz

OSMERO DOBRÉHO TÁBORA

Vodítkem při vybírání tábora může pro rodiče být Osmero dobrého tábora, které bylo sestaveno odborníky ze sdružení Pionýr v rámci projektu www.DobryTabor.cz, kde je možno najít řadu užitečných informací týkajících se problematiky táborů.

1. Má kvalifi kované vedení

2. Má zajímavý program

3. Je bezpečný

4. Je ve vhodných prostorách

5. Je zdravotně zabezpečen

6. Má dostatek informací pro všechny

7. Rozvíjí osobnost účastníka

8. Má důvěryhodného pořadatele

 

Kontakt:

Borovice.cz (provozuje Rain.cz)

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.Borovice.cz

 

TEXT: REDAKCE FOTO: BOROVICE.CZ

Share