fz3-13769305690270, 0B

  

NA NOVINKY, KTERÉ SE TÝKAJÍ MĚST A PAMÁTEK UNESCO, JSME SE ZEPTALI VÝKONNÉ ŘEDITELKY SVAZKU OBCÍ ČESKÉ DĚDICTVÍ UNESCO ING. MICHAELY SEVEROVÉ:

Jak hodnotíte vstup města Prahy do svazku obcí? Praha do svazku vstoupila, Brno naopak vystoupilo. Může za to rivalita obou měst?

Praha oslavila v prosinci loňského roku již dvacáté výročí od zápisu svých památek na Seznam světového kulturního a přírodního bohatství. A tak trošku symbolicky schválilo pár týdnů poté (přesně 24. ledna 2013) Zastupitelstvo hlavního města Prahy vstup do Českého dědictví UNESCO. Hlavní zásluhu na tomto kroku má radní Václav Novotný, který již jako ředitel Pražské informační služby s naším sdružením spolupracoval. Podporu jsme našli také u pana primátora Bohuslava Svobody a dalších radních a všech zastupitelů. Praha vyjádřila v důvodové zprávě přesvědčení, že se jí finanční vklad do sdružení ve formě ročního členského příspěvku vyplatí. Vstup hlavního města Prahy do našeho svazku
obcí považujeme za výraz uznání naší dlouholeté práce v oblasti propagace památek UNESCO a velmi si ho vážíme. Věříme, že půjde také o signál směrem k Zastupitelstvu města Brno, které v loňském roce schválilo těsnou většinou vystoupení z našeho svazku obcí. Valná hromada sdružení sestavená ze starostů měst, která mají na svém území památku UNESCO, souhlasila na svém prosincovém zasedání s tím, že budeme i nadále prezentovat vilu Tugendhat ve všech materiálech tak, aby byl zajištěn cíl osvětový a vzdělávací. Členové valné hromady zároveň vyjádřili přesvědčení, že se statutární město Brno do svazku obcí České dědictví UNESCO opět brzo vrátí.

Na veletrhu Holiday World proběhl slavnostní křest nové knihy o památkách UNESCO. Jaká je distribuce knihy a jak přispěje ke zviditelnění památek?

Rok 2012 byl pro památky UNESCO velmi důležitý. Spolu s ostatními památkami, které jsou zapsány na prestižním Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví, si také památky z Čech a Moravy připomínaly 40. výročí od podpisu Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví. Česká republika však slavila ještě jedno velké výročí – v roce 2012 to bylo již 20 let od zápisu prvních tří českých památek UNESCO na tento prestižní Seznam. Před dvaceti lety byla zapsána historická jádra Prahy, Českého Krumlova a Telče. Od této doby se podařilo zapsat již neuvěřitelných 12 českých a moravských památek UNESCO, a Česká republika se tak stala UNESCO velmocí. Tato výročí jsme si kromě jiného připomněli vydáním publikace s názvem UNESCO je blízko. Jde o více než stostránkovou knihu, formátu 230 x 220 mm s tvrdými deskami, kterou by měl mít ve své knihovně každý milovník památek. Hlavní předností publikace je velké množství fotografií a výborně napsané popisky. Textu je opravdu minimum a je v česko-anglické mutaci. V úvodu knihy je shrnutí uplynulých 20 let od člověka nejpovolanějšího – Mgr. Michala Beneše z Ministerstva kultury ČR, který byl u zápisu všech dvanácti českých a moravských památek UNESCO. Autorem popisků k fotografiím je architekt Lubomír Herzán z Třebíče. Fotografie jsou z dílny Františka Renzy, Pavla Vopálky, Pavla Horáka, Jiřího Podrazila a Lubomíra Stiburka. Kniha vyšla v nákladu 3 tisíce kusů a je k dostání v informačních centrech členských měst a na e-shopu www.unesco-czech.czDodejme, že publikace vznikla za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a v rámci veletrhu Holiday World byla pokřtěna prvním náměstkem ministryně kultury Františkem Mikešem.

Zatím v přípravě je aplikace pro „chytré telefony“. Co bude aplikace umět, kolik jazykových mutacích plánujete?
Vytváříme katalog památek UNESCO pro majitele iPadů a iPhonů. Každé město zde bude mít tři katalogové stránky – na první bude krátký text o památce UNESCO, kontakty a minutový spot o dané památce UNESCO a řada krásných fotografií památky UNESCO. Druhá strana bude věnována městu UNESCO a představí další atraktivity opět formou textu, fotografií a televizního spotu. Třetí strana je věnována doporučené
prohlídce města. V mapě jsou vyznačeny jednotlivé body zájmu, ke kterým je vytvořena záložka s textovou informací a fotografií. Bude-li uživatel on-line, získá ještě další informace – například tipy na akce nebo aktuální předpověď počasí v dané destinaci. Předpokládáme, že nejpozději koncem dubna bude v AppStore zdarma ke stažení česká a anglická verze katalogu.

Děkujeme výkonné ředitelce Ing. Michaele Severové za objasnění dalších plánů a aktivit sdružení i jednotlivých měst. Jak je vidět, města UNESCO se pilně připravují na novou sezónu. Přijeďte se přesvědčit sami a program si vyberte podle své nálady a „gusta“ - je opravdu z čeho, ostatně tak jako vždycky.

WWW.UNESCO-CZECH.CZ

 

 

Share