fz3-13769305690270, 0B
Booking.com

ČESKÉ HORY HLÁSÍ DALŠÍ VYDAŘENOU LETNÍ SEZÓNU. POČTY NÁVŠTĚVNÍKŮ DOKONCE PŘEKONALY REKORD Z LOŇSKÉHO HORKÉHO LÉTA. TEĎ UŽ HORSKÁ STŘEDISKA CHYSTAJÍ PRO NÁVŠTĚVNÍKY SKVĚLÉ PODMÍNKY. NA ÚSPĚCHY A PLÁNY JSME SE ZEPTALI ŘEDITELE ASOCIACE HORSKÝCH STŘEDISEK ( AHS) PANA LIBORA KNOTA.


Jak byste hodnotil rok 2016 co se týče návštěvnosti v letní a zimní sezóně?

Zimní sezóna 2015/16 byla bohužel již třetí v řadě, která nebyla meteorologicky příznivá. Znamenalo to zkrácení zimní sezóny z dřívějších cca 120 dnů na zhruba 95 dnů. To se samozřejmě projevilo v nižších tržbách. Nezbývá než doufat, že nadcházející sezóna bude již v tomto ohledu normálnější – minimálně se lyžařská střediska za ty poslední tři roky významně posunula v oblasti umělého zasněžování, takže situace by měl být spíše lepší. Letní sezóna 2016 byla naopak velmi vydařená – dokonce i oproti loňské, která byla rekordní, se dosáhlo podobné návštěvnosti, v některých místech byla i překročena. Je to způsobeno jednak chutí klientů zůstávat na dovolenou v ČR a také investicemi, které byly do letních provozů učiněny v poslední době.

Kolik má AHS celkem členů?

AHS ČR sdružuje 35 velkých skiareálů a dodavatelských firem v oblasti horského průmyslu, což představuje zhruba 2/3 trhu a také 20 horských měst a obcí. Je pro nás důležitá vzájemná komunikace, protože ačkoliv jsou lyžařské areály pro horská střediska důležitá, řešíme problematiku celé obce, případně i regionu, protože jsou to věci navzájem provázané.

Naše čtenáře by zajímalo, jak spolupracuje AHS se státem?

Horská střediska u nás v podstatě neustále dohánějí ta zahraniční – po roce 1989 jsme tady měli všeho všudy jen 14 lanovek (teď je jich přes 100) a dědictví socialistického vlastnictví. V okolních zemích se naopak jednalo o kontinuální rozvoj, kde se vztahy tříbily po dlouhá desetiletí. Proto i nastavení některých vztahů s našimi státními institucemi je pořád živou otázkou. Chceme docílit férových podmínek, které by byly srovnatelné s těmi zahraničními. Například legislativa - tam komunikujeme s mnoha ministerstvy, kterých se dotýkají zákony a předpisy v našem oboru. Například dopady nového občanského zákoníku na liniové stavby lanovek a vleků jsme řešili s ministerstvy dopravy, místního rozvoje i spravedlnosti. Důležitá je také komunikace s poslanci a dalšími státními institucemi. Například v oblasti pronájmů pozemků je to vyjednávání s Lesy ČR, v oblasti propagace českých hor zase spolupráce s Agenturou CzechTourism, apod.

Jak se změní ceny skipasů a jaká je průměrná cena skipasu?

I přes pokračující investice je pro návštěvníky hor dobrou zprávou, že v téměř všech skiareálech v letošní sezóně zůstanou stejné ceny jako vloni. U skupiny 35 největších skiareálů v ČR, které představují většinu trhu a tedy i vyšší cenovou hladinu jízdného, je průměrná cena jednodenního skipasu v hlavní sezóně ve výši 570 Kč pro dospělého a 400 Kč pro dítě. To je oproti loňsku téměř zanedbatelné navýšení zhruba o dvě procenta.

Jaké jsou novinky pro letošní zimní sezónu a jak funguje Czech Skipass?

Mezi nejvýznamnější investice na tuto sezónu patřilo ve většině areálů rozšiřování a modernizace zasněžovacích systémů. Řada provozovatelů věnovala také pozornost sjezdovým tratím – zejména jejich rozšiřování a také zkvalitnění a doplnění strojového parku pro úpravu sjezdovek. Další oblastí, do které směřovaly investice nejvíce, bylo vylepšení zázemí umocňujícího zážitky z pobytu na horách. Jedná se zejména o zkvalitňování snowparků pro výuky dětí, nákupy pohyblivých koberců, vybavení lyžařských školek nebo budování prostor pro hlídání dětí. Velká pozornosti se těšilo vylepšení gastronomických služeb, půjčoven vybavení, servisů a dalších zařízení. Novinky se netýkají jen lyžařů - například ti, kteří se vydají do Malé Úpy, mohou letos nově vyrazit na návštěvu pivovaru Trautenberk.

I v nadcházející sezóně bude pokračovat úspěšný projekt CzechSkipass – lyžařská celosezónní permanentka, která umožňuje lyžovat ve 23 velkých střediscích po celé České republice. CzechSkipass lyžařům pro tuto sezónu nabídne celkem 190 km sjezdových tratí, 34 lanovek a 141 vleků, aniž by museli do pokladen jednotlivých areálů. V loňské zimní sezóně se prodej CzechSkipassů více než zdvojnásobil a je tedy vidět, že tento produkt si získává své místo na trhu. Více informací na www.czechskipass.cz

Jaké jsou další plány AHS po třech letech od založení asociace?

Chceme se dále angažovat v problematice, která se lépe řeší společně, než jednotlivým firmám, či obcím. Je to především legislativa, která má vliv na úspěšnost a rozvoj naší branže. Konkrétně se budeme například aktivně zasazovat o další rozvoj v budování struktury a podpory cestovního ruchu a pomáhat v této oblasti i našim horským obcím – např. ve věcech novelizace zákona o místních poplatcích. Budeme pokračovat v dohodách ohledně pronájmů pozemků, kde více než polovina patří státním institucím, dále spolupracovat v propagaci českých hor a také v získávání statistických a analytických údajů, které nám pomohou lépe pochopit a také dokladovat fungování horského turistického ruchu. Děkujeme za rozhovor.

Radek Zerzáň, šéfredaktor

 

Asociace horských středisek ČR
Krkonošská 153, 543 01 Vrchlabí
www.ahscr.cz

 

TEXT A FOTO: AHS ČR

Share