fz3-13769305690270, 0B

JEN NECELÝCH PĚT HODIN TRVÁ CESTA VLAKEM Z PRAHY DO ŽILINY, Z OLOMOUCE PAK JEN POLOVINA TÉTO DOBY. DO ŽILINSKÉHO REGIONU ČEŠI JEZDÍ V ZIMĚ HLAVNĚ LYŽOVAT DO VRÁTNÉ, DO OŠČADNICE, ZUBERCE, NA KUBÍNSKOU HOLU ČI DO NÍZKÝCH TATER. OKOLÍ ŽILINY NABÍZÍ ALE I DALŠÍ JEDINEČNÉ TURISTICKÉ CÍLE, NAPŘÍKLAD V NÁRODNÍM PARKU MALÁ FATRA, V RAJECKÉ DOLINĚ V KYSUCÍCH NEBO NA ORAVĚ. TIM NAVŠTÍVIL NĚKOLIK ATRAKTIVNÍCH MÍST A TYTO DOPORUČUJE SVÝM ČTENÁŘŮM.

Slovenský betlém v Rajecké Lesné

Jedinečné dílo mistra Jozefa Pekara je největším pohyblivým betlémem na Slovensku. Kromě Kristova narození zobrazuje i dějiny slovenského národa. Scénu dřevořezby tvoří 300 postav, z kterých se celá polovina pohybuje. Kulisu tvoří nejvýznamnější slovenské památky, jako Nitranský hrad, Trnava, Levoča, Košice, Kriváň či most SNP. Betlém je otevřen celoročně. V sousedství betléma si můžete prohlédnout přívětivý interiér Kostela narození Panny Marie. Kostel je významným poutním místem severozápadního Slovenska.
www.rajeckalesna.sk

 

Čičmany

Rázovitá obec je nejvýše položenou obcí v okrese Žilina. Leží na horním toku říčky Rajčianky tvořící osu Rajecké doliny.

 

Rajecké Teplice – SPA APHRODITE

Termální lázně jsou vybudované v antickém stylu. Nabízejí bohatý výběr ubytovacích možností, bazénů, saun, nejrůznějších procedur a samozřejmě skvělé kuchyně. Bazénový svět v noci září pohádkovými barevnými světly.
www.spa.sk

 

Oravský hrad

Je největší atrakcí Oravy, tyčí se na skalním ostrohu 112 m nad hladinou řeky Oravy. Rozlehlý hrad, zdolání jeho několika pater dá nemalé úsilí. Na jednom prohlídkovém okruhu zdoláte až 660 schodů. Vaši hradní průvodci pak za den i pětinásobek. Hrad poskytl filmové kulisy pro mnoho filmů, pohádek, dobrodružné seriály i horory.

Hrad je otevřen také v zimním období, nabízí i strašidelné noční prohlídky.
www.oravskemuzeum.sk

 

Muzeum slovenské dědiny v Zuberci

Skanzen leží v překrásném přírodním prostředí v podhůří Roháčů. Více jak 50 staveb lidové architektury je sestaveno do jednotlivých celků, které připomínají jednotlivé části Oravy.

Nechybějí tu ani technické stavby, jako mlýn na vodní pohon, hrnčířská pec a jiné. Klenotem muzea je nad vesničkou se tyčící dřevěný gotický kostelík sv. Alžběty Uherské z 15. století.
www.muzeum.zuberec.sk

 

Kozí Vršok

Tráva ze zelených liptovských pastvin je prostřednictvím kravského, ovčího a kozího mléka přeměněna na zlatavé bochníky sýrů. Zde se sýry nejen vyrábí, tady je možné i produkty ochutnat a zakoupit.
www.kozivrsok.sk

 

Informace a aktuality o turistických cílech Žilinského kraje:

WWW.ZILINSKYTURISTICKYKRAJ.SK

 

TEXT A FOTO: MILAN HORKÝ

Share