JAK PŘÍJEMNĚ STRÁVIT LETNÍ ODPOLEDNE NEBO VOLNÝ VÍKEND V BRNĚ? PŘÍLEŽITOSTI, KTERÉ BRNO OBYVATELŮM I NÁVŠTĚVNÍKŮM NABÍZÍ, SVĚDČÍ O TOM, ŽE V JIHOMORAVSKÉ METROPOLI ROZHODNĚ NUDA NENÍ. NAOPAK. V NÁSLEDUJÍCÍM PŘEHLEDU NALEZNETE TIPY K NÁVŠTĚVĚ ZAJÍMAVÝCH TURISTICKÝCH CÍLŮ. NA SVÉ SI PŘIJDOU ZEJMÉNA MILOVNÍCI HISTORIE, UMĚNÍ A ARCHITEKTURY, ALE TŘEBA I RODIČE S DĚTMI.

HRAD ŠPILBERK

Královský hrad Špilberk byl v 18. století tzv. žalářem národů, nejproslulejší věznicí v habsburské monarchii. Nyní návštěvníkům nabízí několik stálých výstav i prohlídku podzemních kasemat. Po rozsáhlé rekonstrukci se koncem května otevřelo veřejnosti jižní křídlo hradu, ve kterém nalezly místo dvě nové stále expozice: Od moderny po současnost – galerie současného brněnského umění a O nové Brno – brněnská architektura 1919–1939. Zajímavým počinem inspirovaným dílem Komenského je také výstava výtvarníka Petra Nikla s názvem Orbis Pictus – Krystalíza her, přístupná do 28. října.

www.spilberk.cz

 

PODZEMNÍ KRÁLOVSTVÍ

Brněnské podzemí ve třech zpřístupněných částech láká k nahlédnutí pod povrch rozehřátých ulic a náměstí. Mincmistrovský sklep na Dominikánském náměstí v budově Nové radnice nabízí návštěvníkům možnost ponořit se do královské historie města a setkat se zde i s mincmistrem Brunem. Labyrint pod Zelným trhem zájemce provede neméně slavnou historií tohoto místa a dá nahlédnout do života středověkého Brna včetně návštěvy alchymistické dílny či trestnice. Třetí část podzemního království, unikátní kostnice pod kostelem sv. Jakuba je po pařížských katakombách druhou nejrozsáhlejší v Evropě.

www.ticbrno.cz

 

HRAD VEVEŘÍ

Druhý brněnský hrad se vypíná nad Brněnskou přehradou v překrásné krajině Podkomorských lesů. Jde o gotický, někdejší královský a lovecký hrad opředený řadou pověstí a legend. Dnes se na hradě konají nejrůznější kulturní a společenské akce. Pro milovníky výstav jsou připraveny expozice Draci a drakobijci (do 31. srpna) a 800 let hradu Veveří (4. července – 31. října). Cestu na hrad si lze zpestřit jízdou parníkem po přehradě – plavební sezóna je v plném proudu.

www.veveri.cz

www.dpmb.cz

 

NEMUSÍTE PĚŠKY.. TURISTICKÝ MINIBUS JE PŘIPRAVEN

I v letošní sezóně do brněnských ulic vyjede turistický minibus. Při projížďce je možné si prohlédnout nejzajímavější místa a stavby ve vnějším okruhu historického centra města i vzdálenější místa jako Brněnskou přehradu nebo hrad Veveří. Připraveny jsou 3 okruhy, zdatní průvodci výhledy doplní zajímavým výkladem o historii i současnosti města. Minibus je o prázdninách a v září v provozu od pátku do neděle, odjíždí se vždy z Malinovského náměstí naproti Mahenovu divadlu a jízdenky lze koupit přímo ve voze.

www.ticbrno.cz

 

… zažijte Brno, moravskou metropoli

www.brno.cz; www.ticbrno.cz

 

TEXT A FOTO: BRNO

Share