ROZHLASOVÝ A INTERNETOVÝ PROJEKT ČESKÉHO ROZHLASU A AGENTURY CZECH TOURISM „DOBROU CHUŤ, ČESKO!“ SE VĚNUJE ČESKÉ REGIONÁLNÍ KUCHYNI, KTERÁ JE I PŘES VELKOU EXPANZI MEZINÁRODNÍCH KULINÁŘSKÝCH SPECIALIT STÁLICÍ V ŘADĚ TUZEMSKÝCH RESTAURACÍ, OD AŠE AŽ PO BESKYDY. CÍLEM PROJEKTU JE PŘESVĚDČIT POSLUCHAČE O TOM, ŽE ČESKÁ KUCHYNĚ NENÍ GASTRONOMICKOU POPELKOU, MÁ HISTORICKÉ ZÁKLADY, JE ZDRAVÁ, MODERNÍ A CENOVĚ DOSTUPNÁ. Z REPRODUKTORŮ ROZHLASU A Z OBRAZOVEK POČÍTAČŮ BY MĚLO BÝT NA PRVNÍ POSLECH A POHLED VŠEM ZŘEJMÉ, ŽE SE ČESKÁ KUCHYNĚ DÁ PŘIPRAVOVAT S LÁSKOU, S LEHKOSTÍ, S HRAVOSTÍ A SOUČASNĚ SE VŠEMI ATRIBUTY NOVÉ A HLAVNĚ RYCHLÉ DOBY.

Dva hlasy, jedna symfonie vůní a zážitků

Průvodci pořadem se stali Zdena Kabourková a Pavel Klicpera. Zdena – dlouholetá redaktorka a editorka Českého rozhlasu, od roku 1994 připravuje pořad hradeckého studia „Vaříme s Habadějem“ – snad zcela první rozhlasový kulinářský pořad (1991), kterému dala současnou tvář a styl. Pavel – člověk, který stál u kolébky prvního televizního kulinářského pořadu „Mňam – prima vařečka“ a jako šéf tiskového oddělení a tiskový mluvčí státní agentury na podporu a rozvoj cestovního ruchu v České republice – Czech Tourism přivedl na svět společně s kolegy z asociací Kuchařů a cukrářů a Hotelů a restaurací projekt Czech Specials – téměř 360 tuzemských restaurací nabízejících denně na svých jídelních lístcích to nejlepší z české regionální gastronomie. Protagonisté pořadu se denně vydávají hledat kořeny tradiční regionální kuchyně Čech, Moravy a Slezska.

Vůně, tradice a také pohled do budoucnosti

„Zaměřujeme se na jídla, která znaly už naše babičky i prababičky. Jídla, jejichž vůně i chuť se nám vybaví, když vzpomínáme na své dětství, ale mnohdy jsme již zapomněli nejen to, jak se připravují, ale dokonce i na jejich název. Málokdo dnes ví, co je „couračka“, „hop do vody“, „šumajstr“, „švestkovačka“, „kucmoch“, „hladká Ančka“....To, na co jsme ale rozhodně nezapomněli, je chuť a vůně. Česká kuchyně nám voní libečkem, meduňkou, majoránkou…“, říká Pavel Klicpera a dodává: „V pořadu Dobrou chuť, Česko! hledáme tradiční recepty, ale nevyhýbáme se ani současné gastronomii, která je přibližuje současné době a nabízí jejich moderní úpravu.“ Zdena Kabourková upřesňuje Pavlovy informace: „Každý den od pondělí do pátku po deváté hodině se s námi mohou posluchači podívat pod pokličku kuchařům, kteří mají rádi českou kuchyni. Rádi o ní hovoří a o některé recepty, rady a tipy se s námi podělí.

Bez soutěže pořad „Dobrou chuť, Česko!“ nemůže existovat!

Součástí pořadu je i soutěž o zajímavé ceny. Soutěž není složitá. Aby posluchači mohli vyhrát knížky zaměřené na tradiční českou regionální kuchyni, stačí poslat jeden recept na jídlo, které mají rádi a předávají si jej z generace na generaci. Všechny příspěvky jsou postupně zveřejňovány na webu: dobrou chuť česko.cz v kategorii „Vaše recepty“. Jednou za týden vybírají autoři projektu nejlepší recept. Jméno vítěze se posluchači dozvědí vždy na konci pondělního vysílání i na webových stránkách. Jednou za měsíc vybírají odborníci z Asociací hotelů a restaurací ČR a asociace Kuchařů a cukrářů ČR ze všech receptů jeden a jeho autor získá poukaz na víkendový pobyt v hotelu Esplanade v Mariánských Lázních. Jméno vítěze se posluchači dozví ve vysílání každé první pondělí v měsíci. A zde je malá ochutnávka receptů pro ty, kteří rádi vaří a chtějí vyzkoušet něco, co znali už naši předkové.

 

RECEPT 1: KRKONOŠSKÉ KYSELO

Ochutnali jsme ve Špindlerovské hospodě ve Špindlerově Mlýně. (Hospoda byla založena v roce 1905 a jedná se o původní budovu Špindlerova Mlýna, která dala jméno tomuto městu.)

Suroviny:

200 g chlebového kvasu, 50 g másla, 10 g sušených hub nebo 100 g čerstvých, 1 cibule, 4 vejce, 500 g brambor, sůl, kmín, 1 l vody

Postup:

Žitný kvásek dáme na noc do vlažné vody. Druhý den ho na plotně rozmícháme /rozmixujeme/ a dáme vařit. Zvlášť si vaříme houby a pak i s vývarem přidáme ke kvásku. Takto připravené kyselo necháme zvolna vařit. Kvásek během vaření zesklovatí a zhoustne. Mícháme! Nakonec přidáme cibuli opečenou dozlatova na másle, na kostičky pokrájené uvařené brambory a osmažená / ne příliš hustá/ vejce.

Poznámka!: Brambory musíme uvařit zvlášť, protože v kyselém prostředí by se nám neuvařily!!!

 

RECEPT 2: HOP DO VODY

Toto jídlo jsme vařili v restauraci U Bulánka v Batňovicích. Jak jsme se sami přesvědčili, příprava tohoto pokrmu zabere pouze pár minut a výsledek mile překvapí.

Suroviny:

polohrubá mouka 400 g, vejce 4 ks, mléko 120 ml, sůl, pepř, sušené houby, máslo 100 g

Postup:

Z polohrubé mouky, vajec, mléka a soli uděláme řidší těsto, které protlačíme cedníkem s většími kulatými oky do vroucí slané vody. Povaříme 4 minuty a scedíme. Sušené houby vaříme ve vodě, až se téměř odpaří. Pak přidáme půl kostky másla, osolíme, opepříme a nalijeme na hotové noky. Promícháme a hned podáváme.

TEXT A FOTO: CZECHTOURISM

Share