KDO BY NEZNAL LORETÁNSKOU KLENOTNICI SE SBÍRKOU MONSTRANCÍ ZÁVRATNÉ CENY. SNAD KAŽDÝ UŽ NĚKDY ZASLECHL POJEM PRAŽSKÉ SLUNCE, KTERÝM JE TRADIČNĚ NAZÝVÁNA NEJVZÁCNĚJŠÍ DIAMANTOVÁ MONSTRANCE.

Proslulost pokladu je dána nejen jeho výjimečnou hodnotou, ale i velmi dlouhou tradicí jeho veřejné prezentace. Nahlédnout do klenotnice bylo totiž v Loretě umožněno opravdu téměř každému poutníkovi. První zmínky o pokladu se datují již k r. 1636, prostory historické klenotnice vznikly stavební úpravou na počátku 18. století. V r. 1962 však byla nejcennější díla pokladu přesunuta do 1. patra vstupní budovy, kde je můžete obdivovat dodnes. Bohužel, od té doby jsou prostory historické klenotnice veřejnosti nepřístupné, a s nimi zmizely z očí více než tři čtvrtiny děl, tvořících soubor Loretánského pokladu.

Pražská Loreta proto svým návštěvníkům připravila velmi zajímavou výstavu, představující onu „skrytou tvář“ pokladu, kterou veřejnost naposledy spatřila za první republiky. Závratné množství diamantů však nečekejte - výstava především rozkrývá velkou pestrost a různorodost votivních darů, které poklad po staletí vytvářely. Vystaveny jsou drobné hříčky ze slonoviny, misky a poháry z drahých kamenů, manýristické obrazy, barokní a renesanční šperky, medaile, koruny milostné loretánské sošky. Zblízka si můžete prohlédnout také velký stříbrný svatostánek a antependium. Kvůli výstavě byla řada uměleckých děl restaurována, většina z nich bude předvedena v moderní historii vůbec poprvé. Aby byl dán prostor co největšímu počtu návštěvníků, bude výstava otevřena výjimečně dlouho, až do konce roku 2015.

Výstava Skrytá tvář loretánského pokladu v patře ambitu Lorety Praha.

WWW.LORETA.CZ

TEXT: REDAKCE, FOTO: LORETA PRAHA

Share