SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ PROJEKTU PLZEŇ – EVROPSKÉ HLAVNÍ MĚSTO KULTURY 2015 JE SICE NAPLÁNOVÁNO NA 17. LEDNA 2015, ALE STŘED MĚSTA ZAČNE PROJEKTEM ŽÍT JIŽ S NĚKOLIKAMĚSÍČNÍM PŘEDSTIHEM.

Nejnápadnějším a zároveň tak trochu tajemným symbolem přerodu západočeské metropole v evropském centru kultury bude magická manéž pro děti i dospělé francouzského umělce a konstruktéra Francoise Delaroziére z předměstí Paříže Le Manège Carré Senart. Na její výrobě se podílelo přes padesát konstruktérů, umělců, výtvarníků, truhlářů a techniků. Manéž pohádkového světa, zvoucí děti i dospělé k osedlání podivuhodných zvířat, doveze z Paříže do Plzně devět kamionů.

Manéž zakotví na plzeňském náměstí od září do listopadu 2014. Její svět, rozžitý samotnými návštěvníky, oživí náměstí na dobu celých devíti týdnů. V provozu bude každý den kromě pondělků, a to úterý – pátek od 14 do 20 hodin, o víkendu od 13 do 19 hodin. Manéž bude doprovázena projekcemi na katedrálu Sv. Bartoloměje, inspirovanými jejím magickým světem. Náměstí Republiky by se mělo od té chvíle stát místem, kde se lidé scházejí za společným zážitkem.

Manéž je zážitkem pro každého

Plzeň je teprve sedmým městem, kde se manéž s mechanickými loutkami představí; dosud navštívila Paříž, Madrid, Portimão, Antverpy, Milton Keynes a Sénart. „Manéž je zážitkem pro každého, kdo do jejího světa vstoupí,“ zve umělecký šéf Petr Forman, který za nápadem přivézt kolotoč do Plzně stojí a vysvětluje, proč vybral francouzskou atrakci, kombinující zábavu s tajuplným světem oživlých loutek a precizním technickým zpracováním: „Do města, jehož rodáci položili základ světovému loutkářství a animovanému filmu, se vrací toto umění ve své vrcholné podobě rozvinutém tvůrci z Evropy, kteří se dílem našich mistrů nechali inspirovat. Spojení technologie, fantazie, hravosti a imaginace je určitě důležitým impulsem pro každého mladého či staršího návštěvníka k jeho dalšímu rozvoji. Fantazijní svět, který díky návštěvníkům ožívá, symbolizuje změny, které lidé v Plzni během příštího roku zažijí, či sami vytvoří.“

Půjde přitom nejen o svezení na fantaskních tvorech. Manéž Carré Sénart se návštěvníkům představí ve spojení s projekcemi a nově vzniklou hudbou přímo pro kolotoč. Autorem projekcí je výtvarník Josef Lepša, který je součástí umělecké skupiny 3dsense, autorem originální hudby pro kolotoč je Daniel Wunsch. Le Manège Carré Sénart koncipoval a realizoval François Delarozière a La Machine.

 

Otevřete si Plzeň!

Samotný projekt Plzeň - evropské hlavní město kultury začne 17. ledna 2015. Slavnostní zahájení plní třídenní akce, jejíž hlavní část se odehraje na náměstí Republiky. Ulice města ovládne rej hudby, nečekaných obrazů, akrobacie, adrenalinových zážitků a mnoho dalšího! Hlavní postavou zahájení bude samotná Plzeň. Scénáři a režii slavnostního zahájení se od konce roku 2013 věnuje Petr Forman.

Ke spolupráci oslovil několik významných osobností či těles české, plzeňské i evropské kultury. Například švýcarského provazochodce Davida Dimitriho, kterého doplní i další domácí a zahraniční akrobaté, či Roberta Magra, uměleckého ředitele tréninkového a residenčního prostoru pro profesionální umělce La Central del Circ v Barceloně, kameramany Jana Malíře a Martina Šáchu, textaře Jiřího Suchého, Plzeňskou filharmonii, varhaníka Adama Viktoru, Plzeňskou konzervatoř a jiné významné osobnosti z různých oborů.

Hudbu pro slavnostní zahájení komponuje jeden z nejvýraznějších českých současných skladatelů a dirigentů Marko Ivanovič. Původní skladba, která vzniká pouze pro tuto příležitost, vyvrcholí rozezněním nových zvonů v plzeňské katedrále. Na obnovení zvonů, které byly během nacistické okupace použity pro výrobu munice, vybírají Plzeňané již od poloviny roku 2012. Dosud se podařilo shromáždit téměř pět milionů korun. Z darů již byly odlity první tři zvony, nyní se sbírají prostředky pro poslední.

Více o programu na www.plzen2015.cz.

 

TEXT: PLZEŇ, FOTO: GEORGI LAZAREVSKI

Share