STŘEDNÍ MORAVA JE JEDNOU Z NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍCH OBLASTÍ ČESKÉ REPUBLIKY, S PŘÍJEMNÝM PROSTŘEDÍM, STAROBYLÝMI PAMÁTKAMI A PODMÍNKAMI KE SPORTOVNÍMU VYŽITÍ. PŘINÁŠÍME VÁM TIPY NA VÝLETY PRO JEDNOTLIVCE, I RODINY S DĚTMI NA IN-LINE BRUSLÍCH NEBO NA KOLE. IN- LINE STEZKY VÁS SEZNÁMÍ S PŘÍRODNÍMI KRÁSAMI I KULTURNÍM BOHATSTVÍM REGIONU. KAŽDÁ STEZKA VÁM ZPROSTŘEDKUJE INFORMACE, ZAJÍMAVOSTI NEBO PŘEKRÁSNÉ VÝHLEDY.


1. Cyklostezka Hvězdná

  

Délka: 13 km

Náročnost: lehká, pro rodiny s dětmi

Bruslaři nejen z Olomouce a okolí mohou od poloviny června využívat cyklostezku s poetickým jménem „Hvězdná“. Stezka s výborným povrchem vede z Olomouce-Chválkovic (kde je parkoviště s lavičkami) přes Bohuňovice a Štarnov až do Šternberka a nabízí nádherné výhledy do krajiny v podhůří Nízkého Jeseníku. Výhodou pro rodiče s malými dětmi je blízkost vlakové trati, takže cestu lze podniknout pouze v jednom směru a nazpět se svézt velkou část vlakem. Po cestě je pak celá řada zastřešených laviček, které přímo vyzývají k posezení. Kdo by si však raději dopřál odpočinek s dobře vychlazeným nápojem, může využít některé z restaurací po cestě.

 

2. Litovel-Víska-Sobáčov

 

Délka: 2,2 km

Náročnost: střední

Kdo by po návštěvě Litovle, kde lze obdivovat např. nejstarší kamenný most na Moravě, zatoužil po projížďce na bruslích, nemusí město, kterému se přezdívá též Hanácké Benátky, rozhodně opouštět. Nedaleko vlakové zastávky Litovel - předměstí totiž začíná cyklotrasa, která vede krajinou mezi poli na dohled od CHKO Litovelské Pomoraví. Stezka nabízí svezení po dobrém povrchu, několik míst k odpočinku a výhled na podhůří Drahanské vrchoviny.

 

3. Lupěné-Hněvkov

 

Délka: 3 km

Tato trasa není sice z nejdelších, ale dala by se nazvat opravdovou lahůdkou. Když byly dokončeny práce na koridoru Praha-Ostrava, zůstala část původní trati opuštěná. Nakonec na jejím místě vznikla cyklotrasa se špičkovým povrchem, která vede nádhernou krajinou v údolí Moravské Sázavy. Čím byla cyklostezka dříve, tím dodnes připomíná především železniční miniskanzen na jejím začátku. Expozici tvoří zrestaurovaná parní lokomotiva řady 317, která stojí na kolejích ve společnosti starých železničních návěstidel hned vedle cyklostezky. Malí i velcí milovníci železnice však mohou obdivovat i průkopy skalami, kudy dráha původně vedla, zděné pilíře železničních mostů z roku 1902, nebo některý ze tří strážních domků podél stezky. O kousek dál se pak po koridoru prohání soudobá železniční technika od běžných osobních a nákladních vlaků, přes Pendolina, až po Bubu vláčky - jak některé děti říkají černým soupravám LeoExpressu.

WWW.STREDNIMORAVA-TOURISM.CZ

 

TEXT: REDAKCE, JIŘÍ LOJDA FOTO: JIŘÍ LOJDA

Share