fz3-13769305690270, 0B

NEJSOU NIJAK OBROVSKÉ, ALE SKÝTAJÍ ZAJÍMAVÉ TURISTICKÉ MOŽNOSTI. VYBERTE SI NĚKTEROU Z NICH A PŘIPRAVTE SI ZAJÍMAVÝ VÝLET. POZVĚTE TAKÉ SVÉ PŘÁTELE A UDĚLEJTE VŠICHNI NĚCO PRO SVÉ ZDRAVÍ. NA VRCHOLU MŮŽETE NAPLÁNOVAT TŘEBA SPOLEČNÝ PIKNIK.

 

Rozhledna Oslednice

 

Dnešní ocelová rozhledna na vrchu Oslednice (557 m) u Telče, která je zároveň telekomunikační věží, měla již svoji předchůdkyni. První stavba byla dřevěná dvoupatrová vyhlídka. Měřila 16 metrů a zanikla zřejmě ještě před 1. sv. válkou. Současnou věž postavila roku 1999 společnost Radiomobil. Primárním důvodem pro její vznik byla potřeba pokrýt okolí Telče signálem pro mobilní telefony. Věž je vysoká 34 metrů a na její vyhlídkovou plošinu ve výšce 31 metrů vede 176 kovových schodů. Z rozhledny máme pohádkovou Telč jako na dlani, uvidíme hrad Roštejn a za dobrých klimatických podmínek možno dohlédnout až na Alpy.

 

Rozhledna Babylon

Rozhledna Babylon stojící na Zeleném kopci (491 m) 9 km jižně od Náměště nad Oslavou je jednou z našich nejstarších a zároveň nejkrásnějších vyhlídkových staveb. Vystavěl jí majitel zdejšího panství hrabě Jindřich Vilém Haugwitz. Vznikla mohutná kamenná věž, vysoká původně 40 metrů postavená v empírovém stylu. Širokou základnu měla čtyřbokou, vyšší patra byla osmistěnná. V roce 1866 za prusko-rakouské války byl vrchol věže poškozen, výška věže se snížila na dnešních 25 metrů. Uvnitř věže je i dnes původních 105 dubových točitých schodů, po kterých se vystoupá do vyhlídkové místnosti, která leží 18 metrů nad zemí. Její strop je vyzdoben freskami, na nichž najdete motivy ze zvěrokruhu. Je odtud vidět Českomoravská vrchovina, okraj Brna, Pavlovské vrchy a při dobré viditelnosti i Vídeň a Alpy.

 

Rozhledna Ocmanice

Malou rozhlednu se zajímavým tvarem najdete kousek od obce Ocmanice. Nevede k ní značená cesta, stojí u asfaltové silničky spojující obec se silnicí Třebíč - Náměšť. Rozhledna byla zpřístupněna v červnu 2004. Postavena na městském vodojemu ve výšce 427,5 m.n.m. Je kovové konstrukce, doplněné menším dřevěným opláštěním a její celková výška dosahuje pouhých 15,2 m a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 6,2 m nad zemí, kam vede 50 schodů. Poskytuje i při své malé výšce dobrý kruhový rozhled do okolí. Přístup na rozhlednu je volný.

 

Rozhledna Karasín

Rozhledna Karasín se nachází na hřebeni kopce Zadní skála (712 m) a najdeme ji 3 km od Bystřice nad Pernštejnem.  Rozhledna, která byla zprovozněna 25. května 2002, splnila cíl radních v Bystřici nad Pernštejnem, kteří o její stavbě uvažovali velmi dlouho, a chtěli tak zatraktivnit okolí. Jejich sen splnil soukromý podnikatel Libor Jedlička, který se na svých pozemcích rozhodl pro stavbu sportovního a lyžařského areálu a dominantní vyhlídková věž se stala jeho součástí. Vznikla tak 30 metrů vysoká rozhledna, postavená na protáhlém čtvercovém půdorysu a stala se jednou z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších na Vysočině. Je otevřena denně a návštěvníci musí zdolat jejích 128 schodů.

 

Rozhledna na Křemešníku

Rozhledna na Křemešníku (765 m) není první stavba tohoto typu. Již ve třicátých letech 20.století nad vrcholky okolních stromů vykukovala dřevěná měřická věž vysoká 25 metrů. V roce 1940 ji převzalo do své správy město Pelhřimov a upravilo ji na vyhlídkovou věž, volně přístupnou. Díky nepříznivému počasí, které na Křemešníku panuje, však byla tato rozhledna po několika letech stržena. 3. června 1993 zde byla otevřena šestiboká ocelová konstrukce vysoká 53 metrů, která v sobě spojuje potřeby vojenské, telekomunikační i turistické. Po 205 schodech je možné vystoupat na vyhlídkovou plošinu umístěnou 40 metrů nad zemským povrchem a je z ní nádherný rozhled  na Českomoravskou Vysočinu. Rozhledna je otevřena v sezóně o víkendech a svátcích od 10 do 17 hodin.

 

TEXT: REDAKCE, FOTO: ARCHIV VYSOČINA TOURISM A AVLADIMÍR KUNC

Share