BLOGERKA JULIE čl. 51 – Kroj

  0
  1339

  Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm jsme před Vánocemi přímo v hlavní budově zvané Sušák navštívili novou stálou expozici nazvanou Jak jde kroj, tak se stroj. Výstava je zrealizovaná za pomoci financí z fondů EHP a Norských fondů, její realizace vyšla na 21 milionů korun.

  Expozice je velice vkusně rozdělena na jednotlivé tematické celky, jedná se o lidové oděvy a textilie sedmi po sobě následujících generací –  jako např. narození dítěte, svatba, pohřeb, nedělní sváteční odívání, odívání prostého lidu aj. přímo na Valašsku. Velice se mi líbila i interaktivní pracovní činnost pro děti, které se zároveň seznamují s různými materiály, které se v té době používaly, aj. Na výstavě je i možnost si samostatně pustit různá videa týkající se tématu odívání. O patro níže je již delší dobu zrealizovaná stává historicko-etnografická expozice, která přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.

  Pokud byste se vydali na Valašskou dědinu, je zde také nově zrekonstruovaná dřevěnka s výstavou Valašská dědina, opravdu zmizelý svět? Jedná se expozici, které v několika zastaveních charakterizují základní pilíře lidského bytí, bydlení, strava, obživa, zdraví, rodina, odpočinek a víra. I ta se nám moc líbila.

  O tom, že obliba Valašského muzea v přírodě roste, svědčí návštěvnost, která je rok od roku vyšší. Chválím tímto hlavně zaměstnance, že se krásně starají o odkaz našich předků, neustále se snaží přinášet nové nápady a ty realizovat.

  Výlet do Beskyd na toto krásné místo jistě stojí za to.