CESTA PO SLOVENSKÝCH LÁZNÍCH

0
1671

DALŠÍ Z VÝJEZDŮ SDRUŽENÍ LÁZEŇSKÝCH MÍST A JEHO ODBORNÁ EXKURZE NÁS ZAVEDLA V KVĚTNU NA TÝDEN NA SLOVENSKO.

Již tradičně začala tato odborná exkurze v Třeboni, kde sdružení lázeňských měst sídlí, odtud pak pokračovala do města Lednice, kde po prohlídce lázní Lednice (nejmladší lázně, které získaly statut lázeňského místa) a po procházce po nové kolonádě s panem starostou, který představil další uvažované investice do rozvoje obce, jsme večer strávili tak, jak se na návštěvě vinařské oblasti sluší – degustací vína. Další den jsme již překročili naše hranice a vydali se navštívit slovenské lázně – lázně Smrdáky a lázně pod horami – Lúčky. Prehistorické moře tady ve Smrdácích zanechalo bahno bohaté na sirovodík a minerální látky s obsahem síry. Speciální prameny se dnes používají na ošetření těla a duše, na regeneraci a relaxaci. Minerální voda ve Smrdácích je jedna z nejkoncentrovanějších sirných vod v Evropě (obsah sirovodíku 680 mg/l), která obsahuje také množství minerálních látek a solí a je mimořádně vhodná k léčbě kožních nemocí a chronických nemocí pohybového aparátu. Díky silnému účinku vody se úspěšně používá k léčbě mnoha kožních nemocí, např. psoriáza, ekzémy, a to i v případech, když je kožní nemoc spojena s nemocí pohybového systému. Minerální voda má příznivý vliv při léčbě chronických revmatických nemocí, dny a jiných nemocí svalové a kosterní soustavy.

Toto léčebné zařízení se svou jedinečnou sirnou vodou sloužilo dříve pacientům z celého Československa, dnes se kapacita lázní naplní až do 75 %. Nejlepší výsledky dosahují lázně u pacientů, kteří se zde léčí 4–6 týdnů. Ti pak projevy kožního onemocnění odléčí až na 8 měsíců, při opakované léčbě má pak pacient naději na běžný život bez komplikací, které tato onemocnění přinášejí. www.kupelesmrdaky.sk 

Po prohlídce lázní Smrdáky jsme si prohlédli také lázně Lúčky se zastávkou ve známé obci Čičmánky, kde najdeme množství krásných malovaných roubenek. www.cicmanky.sk.

Příjemné menší lázně Lúčky pod horami se i v minulosti specializovaly na léčbu ženských problémů, léčbu nemocí pohybového ústrojí. K dovolené na Slovensku, na Liptově, patří i termální koupaliště, aquaparky, wellness. AQUA – VITAL park v Lúčkách nabízí venkovní bazény, vnitřní bazény, wellness. Voda v bazénech má teplotu od 28 do 38° C. I když termální lázně Lúčky nejsou klasický aquapark, pro děti jsou zde u venkovních bazénů připraveny atrakce, jako trampolína, prolézačky, houpačky. Dospělí mohou využít vitální svět se saunami, objednat si lze také množství procedur. www.kupelelucky.sk.

 

Po prohlídce lázní jsme se jeli ubytovat do Horního Smokovce do příjemného komfortního Grand hotelu Bellevue Smokovec, kde bylo také k dispozici wellness centrum, bazén s minerální vodou i vířivka. Po zaslouženém odpočinku, přejezdy byly přece jen trochu náročné, jsme další den vyrazili do lázní Vyšné Ružbachy, kde jsme měli pocit, že jsme se ocitli ve Švýcarsku. Celému areálu lázní dominuje řada dřevěných domů, postavených po vzoru švýcarských chat, najdete tady krásnou čistou přírodu i travertinové jezírko zvané kráter, kde vyvěrá teplá minerální voda a jezírko je čistě přírodní. Léčivý účinek uhličité vody spočívá v tom, že se při koupání do pokožky vstřebává kysličník uhličitý, který rozšířením kožních kapilár způsobuje lepší prokrvení všech vnitřních orgánů.

 

V lázních Vyšné Ružbachy jsou dvě hlavní léčivé podmínky, které navracejí pacientům zdraví. Příznivé klimatické podmínky a termální minerální prameny z termálního pramene Izabela, který dodává až 20 l vody za sekundu. www.ruzbachy.sk.

Z lázní jsme pokračovali dál až do pěkného města, s krásným historickým náměstím – do města Bardějov. Lázně Bardějov patří k nejstarším a nejkrásnějším na Slovensku. Jsou situovány 5 km od historického centra Bardějova, které bylo tři roky po sobě zvoleno jako nejkrásnější město Slovenska. K lázním neodmyslitelně patří i krásná kolonáda, ve které najdete 8 léčivých pramenů. Ve městě se také léčila slavná císařovna Sissi, její apartmán najdete v léčebním domě Alžběta a je otevřený i pro veřejnost. www.kupelebardejov.sk

Otevřeno: Pondělí – Pátek od 8.00 hod. do 12.00 hod. Jednorázové vstupné 1 EUR/osoba se platí na recepci, součástí vstupného je brožurka „Sisi v Bardějovských lázních“. Skupinové vstupy je potřebné předem dohodnout telefonicky na čísle: 054/4775001.

Po návštěvě lázní jsme se zastavili ještě na Bardějovské radnici, kde jsme se slavnostně zapsali do knihy návštěv města Bardějov a dostali jsme krásnou publikaci o památkách a historii města.

Abychom vychutnali krásné hory, další den jsme se, podle vlastní úvahy a fyzické připravenosti, rozhodli pro několik variant poznávání nádherných horských štítů. Električkou na Štrbské Pleso, prohlídka ski areálu, vycházka na Popradské Pleso a zpět nebo električkou do Tatranské Lomnice, odtud lanovkou na Enzián–Lomnický Štít, popřípadě Aquapark St. Smokovec nebo Poprad, lanovkou na Hrebienok, poté vycházka na vodopády na Studeném Potoce či celodenní výšlap Tatranské Matliare, odtud dolinou Kežmarské Bílé Vody až na Zelené pleso s převýšením 666m.

Další den, sotva jsme trochu popadli dech z výšlapů po horách, náš čekala prohlídka dalších lázní, navštívili jsme termální lázně Turčianské Teplice. Turčianské Teplice poskytují příjemné wellness pobyty a účinné pobyty léčebné. Léčí se zde nemoci pohybového aparátu, urologická a nervová onemocnění, žlučníkové a střevní problémy, pitná kúra se uživí jako prevence proti osteoporóze. Komplexní služby nabízí v Lázních Turčianské Teplice lázeňský hotel Velká Fatra, nabídku doplňuje krásný, nově vybudovaný Spa & Aquapark. Jedinečná minerální voda v Lázních Turčianské Teplice je nejen termální – vyvěrá o teplotě 44– 46°C, ale svým složením také léčivá – má obsah minerálních látek 1520 mg/l.

Poslední lázně, které jsme při putování po slovenských lázních navštívili, jsou vyhlášené lázně Piešťany, které najdete na „kupelnom“ ostrově nedaleko centra města Piešťany. Lázně mají více než 200letou tradici, jako hlavní přírodní léčivý zdroj slouží termální minerální voda a unikátní léčivé sirné bahno. Obě procedury jsme samozřejmě vyzkoušeli v „zrkadlisku“– bazénu s termální vodou a „bahnisku“, kde minerální voda je šedá od bahna na přírodním dně.

 

Studijní cesta přinesla poznání, jakým směrem se ubírá léčení ve slovenských lázních a představila možnosti, které by se daly využít k provozování v české balneologii. Naši čtenáři budou po nějakém čase možná těžit z některých novinek i v našich lázních.

WWW.JEDEMEDOLAZNI.CZ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here