Hrnčířské trhy Beroun vstupují do třetí dekády XXI. HRNČÍŘSKÉ TRHY BEROUN 9. a 10. září 2017

0
1731

A JE TO TU! JIŽ TRADIČNĚ DRUHÝ ZÁŘIJOVÝ VÍKEND PŘILÁKÁ MILOVNÍKY HRNČÍŘSKÉHO ŘEMESLA, KERAMIKY UŽITKOVÉ, ZAHRADNÍ I DEKORATIVNÍ, PORCELÁNU, ALE TAKÉ DOBRÉHO JÍDLA, DELIKATES A PITÍ, HUSOVO NÁMĚSTÍ V BEROUNĚ A TAKÉ PŘILEHLÉ MALÉ ULIČKY KOLÁŘSKÁ A U PRAŽSKÉ BRÁNY.

 

Také letošní již XXI. hrnčířské trhy předvedou na 300 českých i zahraničních keramiků a hrnčířů, kteří jsou přímo autory své keramiky a co hlavně, dodržují původní technologii výroby keramiky. Ruční práce, kvalitní funkce užitkové keramiky, krásný tvar a dekor starodávné, léty prověřené tvary keramiky našich babiček a prababiček. Keramika lidová či ještě starší, zakuřované vázy inspirované dobou Keltů, přes moderní keramiku, po designový porcelán a současnou autorskou tvorbu. Zkrátka každý si tu jistě najde svůj styl do paneláku, rodinného domu, ale i zahrady.

Již dvacet jedna let jsou hrnčířské trhy v Berouně významnou součástí oslav Dnů evropského dědictví. Kromě úžasných otevřených památek v Berouně, za prohlídku určitě stojí Radnice, Muzeum Českého krasu v Jenštejnském domě, Duslova vila, obě berounské brány atd., se vám opět mezi keramiky představí na 30 zahraničních vystavovatelů z Evropy, kteří budou prezentovat kulturu své země. I letos to bude nejpočetnější skupina z Maďarska, Slovenska, Polska, ale i z Německa, Bulharska a Rumunska. Mezi ty, kterým se v Berouně zalíbilo, a opět přijedou, patří Thomas Thunig z Německa, Konrád Boksa a Boleslawická keramika VENA z Polska, Anna Erdos, Monika Mérei, Tóth Gábor z Maďarka.

Poprvé z Maďarska uvidíte například porcelán jména Sándor Somogyi.

Jeho práce lze nalézt v několika galeriích v Budapešti a dalších venkovských městech v Maďarsku.

A kdo se vám představí letos poprvé z České republiky? Bude to například Keramická dílna Evy a Luďka Skoblíkových.

Ti se v roce 2004 přestěhovali z rušného pražského Karlína (kde od roku 1990 provozovali Studio keramiky) do malé východočeské vesničky Cidlina nedaleko Jičína. Společně zde citlivě zrekonstruovali starobylý venkovský dům ze 17. století, jehož nemalou část zabírá i jejich keramická dílna. Po desetiletí sbírali staré venkovské nádoby (bábovky, pekáče, mísy, hrnce, krajáče a právě nyní přišel ten pravý čas pro jejich znovuzrození. Vznikla Keramika Mago. Starodávné, léty prověřené tvary našich babiček a prababiček jsou vytvářeny tradiční keramickou technikou, točením na hrnčířském kruhu. Poté jsou sušeny, retušovány, dosoušeny a poprvé páleny.

 

Na trzích uvidíte i porcelán Lucie Volkové z Prahy nebo ručně točenou Chodskou dekorační keramiku Květy Korečkové. Na trávníku uprostřed Husova náměstí budou opět vystavena keramická díla, přihlášená do soutěže „Zahradní keramika“, kterou letos vyhlásila firma, sponzor soutěže, Aquasloupky.cz. Na hlavním podiu budou, jako každoročně v sobotu ve 14 hodin, oceněni vítězové soutěže. Soutěžní práce bude hodnotit osmičlenná odborná porota, složena z odborníků. Stále nejoblíbenější první sobotní den trhů opět uzavřeme vernisáží v galerii MBK v Muzeu berounské keramiky, a to v sobotu od 18h.

Výstava bude opět věhlasného jména: Eva Roučka – designérka a sochařka.

Po oba dny Městské kulturní centrum Beroun připravilo pro návštěvníky také bohatý hudební program. Odehrávat se bude nejen na hlavním podiu uprostřed náměstí, ale i ve vinném koutku či na Náměstí J. Barranda. Koncertovat budou opět skvělé kapely, jako Klecklezmerova kapela, či Švajneraj, hrající písně ze staropražských lokálů. Samozřejmě i letos budeme myslet na jedlíky a milovníky delikates, vína, francouzské mořské plody restaurace La Boucherie & Bistrot M, vaše gurmánské dobrodružství. Řecké speciality, olivy a sýry ze středomoří. Dominovat ale přeci jen bude opět tradiční česká kuchyně, Staročeští krčmáři, selátko, buřtíky, klobásky, moravské uzené, slovenské halušky, grilovaná zelenina, pivečko. Bio hamburgery i makrobiotické dobroty a šťávy z čerstvého ovoce a zeleniny Smoothie bar. Za příznivého počasí radost uděláme jistě čerstvým Mochitem a zmrzlinou. Vynikající káva od Coffee imrvére, domácí poctivé quiche, panini, koláče, bábovky a další malé dobroty a dortíky.

Další informace najdete průběžně na:

WWW.HRNCIRSKETRHY.CZ

 

TEXT A FOTO: BEROUN

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here