PODZIM V ŠATOVĚ aneb ZNOVÍN WALKING

0
1074
LOKALITA, KTERÁ NEMÁ HORSKÝ PROFIL, ALE VELMI SYSTEMATICKY A PROPRACOVANĚ REAGUJE NA TURISTICKOU POPTÁVKU A TÍM LÁKÁ.

Přednosti chůze, která léčí Znovín Znojmo, a.s. se sídlem v Šatově, propracoval turistický trend, který se lavinovitě šíří do celého světa – k návratu k chůzi, která léčí. Znovín Walking vychází z všeobecně užívaného Nordic Walking. Chůze s pomocí holí, které klasickou chůzi povyšují na vysoce účinný trénink celého těla bez nároků na speciální vybavení. Pro své hosty a návštěvníky regionu nabízí kromě vinařského turistického programu trasy v jihozápadní části Znojemské vinařské podoblasti – mezi Znojmem a rakouskou hranicí. Spojují vinařskou turistiku s překrásnou scenérií Národního parku Podyjí. Vytváří nespočet možností. Doporučené trasy se většinou nachází mimo veřejné komunikace. Na cestách potkáte historické zajímavosti, vojenská opevnění, kapličky i tajemná místa. Využít se dají další sportovní aktivity a regenerace v zařízeních na trasách.
Trasy pro začátečníky V ideálním případě by zdravý člověk měl denně ujít přibližně 6 – 7 kilometrů. Pokud se vám to zdá moc, počítejte s námi: při průměrné rychlosti čtyři až pět kilometrů za hodinu to znamená 10 – 12 000 kroků. Výsledkem je hodina a půl pohybu – a to není tolik. Tak proč nezačít třeba na kratších trasách kolem Šatova, Hnanic a Havraníků? Okruhy měří od 6 do 12 kilometrů a dají se libovolně kombinovat, zkracovat či naopak prodlužovat. Jsou to např. trasy: Vlakem za vínem, Duševní pohoda, Romantika vesnice ve vinařském pohraničí a další. Zavedou vás k řadě zajímavých míst pod Znojmem, ve vinařské obci Šatov a jejím bezprostředním okolí; namátkou uveďme třeba Moravský sklípek s vinicí starých odrůd a labyrintem sklepení s privátními vinnými archivy, Malovaný sklep, pěchotní srub Zahrada, hnanický kostel sv. Wolfganga, havranické vřesoviště, viniční tratě včetně věhlasných vinic Šobes i Svatý kámen, prastaré kultovní místo s vyznačenými geomantickými zónami.

Trasy vesměs začínají u hotelu Happy Star v Hnanicích nebo u vlakového nádraží v Šatově – takže zbývá jen obout pohodlné sportovní boty a vyrazit. Trasy pro pokročilé Národním parkem Podyjí k Šobesu a Louckému klášteru ve Znojmě. Delší trasy měří 12 – 30 kilometrů, vycházejí od Louckého kláštera ve Znojmě nebo od hnanického hotelu Happy Star a zavedou vás i do nezkrocené přírody. Kromě většiny míst, která už znáte z kratších okruhů, se tentokrát podíváte na Kraví horu nebo ke Znojemské přehradě a vyhlídce Králův stolec. Zavedou vás i do nezkrocené přírody – třeba k Sealsfi eldovu kameni s vyhlídkou do údolí řeky Dyje, k malebné vinici Šobes, na havranické vřesoviště a na ochutnávkový stánek na „Starých vinicích“ v Havraníkách. Trasy se dají libovolně kombinovat, zkracovat, či prodlužovat. Podrobnější popisy každé trasy naleznete na:

WWW.ZNOVIN.CZ