KRÁSA VĚŽÍ NA PODZIM

0
1127

PODZIM PŘINÁŠÍ PRŮZRAČNÝ VZDUCH NEJEN, ŽE SE PŘI VYCHÁZKÁCH DO PŘÍRODY KRÁSNĚ DÝCHÁ, ALE POZNÁME I VELMI DOBROU VIDITELNOST. VYDEJTE SE PO VĚŽÍCH, KTERÉ JSOU CHLOUBOU SVÉHO MĚSTA. NASKYTNOU SE VÁM NEJEN DALEKÉ VÝHLEDY, ALE I SKRYTÉ POHLEDY DO MALÝCH DVOREČKŮ, PAVLAČÍ A ZAPOMENUTÝCH ZÁKOUTÍ.

 

Černá věž v Klatovech

 

Černá věž stojící v Klatovech na náměstí je zdaleka viditelnou dominantou města. Nachází se v jihozápadním rohu náměstí. Stavbu věže zadalo tehdy prosperující královské město roku 1547 italskému staviteli Antoniu de Salovi. Byla postavena 1547-1555 pro signalizaci nebezpečí požárů a nepřátelských vojsk. Vlivem mnoha požárů získala věž tmavočerné zbarvení, proto nese jméno Černá věž. Legenda praví, že z míst pod Vodojemem byl postaven dřevěný most vedoucí nad střechami domů až ke stavbě věže.

V roce 1855 byla věž osazena hodinami, které zhotovil klatovský mechanik Jan Bošek. Velká ručička těchto hodin měří 2 metry, ručičky a číslice jsou pozlaceny. K ochozu vede 226 schodů. Je odtud krásný pohled nejen na město, ale i na překrásné panorama Šumavy. Pokud je velmi dobrá viditelnost, lze vidět i vrcholky Alp.

Otevírací hodiny: 9–12 hod., 13–17 hod.

 

Věž ve Slavonicích

Věž vytváří z daleka viditelnou dominantu města. S její výstavbou bylo započato v roce 1503 a dokončena byla až po 46 letech pod vedení mistra Michala na místě bývalé sakristie kostela. Celková výška věže je 56,5 m. Na ochoz, který najdete 35 m nad zemí, vede celkem 175 schodů. Stavba byla provedena za přispění cechu soukenického a stala se významnou dominantou města. Barokní přilbová střecha pak pochází z doby po požáru v roce 1750. Městská věž dokončena r. 1549, výška ochozu 33, 59 m, celková výška 56,51 m, v šestém patře byl byt hlásného. Po roce 1989 byla opravena a zpřístupněna veřejnosti. Překvapí vás jedinečný rozhled na celé Slavonicko a rakouské příhraničí.

Otevírací hodiny: květen–září po telefonické domluvě, červen–srpen denně 9–17 hod.

 

Renesanční věž v Dačicích

Dominanta města – renesanční věž kostela sv. Vavřince je chloubou dačických renesančních staveb. Mohutná, 51 m vysoká, sedmiposchoďová věž je ukázkou severoitalské stavitelské práce. Byla postavena v letech 1586–1592 nákladem obce a Oldřicha Krajíře z Krajku pod vedením stavitelského mistra Francesca Garofa de Bissone, jehož náhrobní kámen byl nalezen v přístěnku věže. Věž zdobí typické sgrafitové kvádrování, kamenná deska s erbem Krajířů a českým veršovaným nápisem o zakládání a stavbě věže, nápis se jmény členů městské rady i kamenný reliéfní znak města pochází z roku 1592. Na věži je uchován i nejstarší zvon sv. Vavřince z roku 1483.

Vstupné: dospělí 25 Kč, děti od 6 let/studenti/ senioři 15 Kč. Pokladna se nachází v nejvyšším patře budovy!

Otevírací hodiny – září
pondělí–sobota 10-13, 14-17, ne 13-17
Tel.: 776 226 148

V současné době jsou na věži umístěné tři zvony. Největší a nejstarší je zvon sv. Vavřince (480 kg) pocházející z roku 1483.

 

Radniční věž v Třeboni

Radniční věž v Třeboni stojí na hlavním, tedy Masarykově náměstí v samotném centru města. Byla přistavěna k radnici v roce 1638, aby mohl věžný z ochozu sledovat, zda někde nehoří. Z věže je nádherný výhled do pavlačí městských domů, které běžně neuvidíte.

Otevírací hodiny: v letním období: pondělí –pátek 9–17, sobota 9–12, případně po domluvě na infocentru (vzdálené cca dvacet metrů) zapůjčí klíče

Vstupné: 20 Kč
Kontakt: info@itrebon.cz

 

TEXT: REDAKCE, FOTO: REDAKCE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here