NÁRODNÍ GEOPARK PODBESKYDÍ

0
1642

Geopark Podbeskydí se rozkládá v centrální části Podbeskydské pahorkatiny na území 530 km2. Od roku 2014 je Geopark Podbeskydí součástí Národních geoparků v České republice.

Území je na severu ohraničeno sníženinou Oderské brány, na východě úbočím Palkovických vrchů na jihu prvním hřebenem Moravskoslezských Beskyd a na západě úbočím Kojetínských vrchů. Malebné území v podhůří Beskyd skrývá mnoho geologických dějů. Nalezneme zde trosky druhohorních tropických korálových útesů, mohutná souvrství hlubokomořských usazenin, pradávné podmořské sesuvy, stopy kontinentálního ledovce či sopečné horniny, které pronikly mořským dnem. S těmito pozůstatky dávných dramat se zde můžeme setkat téměř na každém kroku. Na tomto poměrně malém území se můžete projít historií Země od dob, kdy Zemi vládli obří ještěři až do dnešních dnů.

Slámova sluj

Vstup do jeskyně je ve sklepě Hrstkovy chaty v areálu hradu Trúba. Jeskyně byla nalezena 20. 11. 1924 při kopání základů chaty. Na počest povídkáře a národního buditele dr. Františka Slámy, který ve svých povídkách často zmiňoval podzemní prostory pod štramberským hradem, byla nazvána Slámovou slují. Jedná se o puklinovou jeskyni o průlezné hloubce 54 m. Je veřejnosti nepřístupná a je dnes jediná ve štramberském krasu, ve které je nepoškozená krápníková výzdoba. Jeskyně je ve své horní části velmi úzká, v některých místech zde nejde otočit hlava s přílbou. Na místech křížení systému puklin se rozšiřuje a je zde možno nalézt krápníky a povlaky tak zvaného nickamínku.

Prameny Zrzávky

V přírodní památce naleznete minerální, železité a sirné prameny. Prameniště se nacházejí nedaleko obce Hostašovice poblíž silnice Nový Jičín – Valašské Meziříčí a v blízkosti hranice CHKO Beskydy.

Geologické programy pro školy

Zdánlivě neživé skály v sobě skrývají mnohá tajemství. Jejich odkrývání čeká třeba práv na Vás. První z cest za poznáním jsme pro Vás připravili ve Štramberku, kde Vám umožníme nahlédnout pod hladinu druhohorního oceánu. Pomůžeme Vám poodhalit taje jurského korálového útesu i hlubin křídového oceánu. Během programu nahlédnete od hladinu čtyř moří a páté spatříte na obzoru. Mimo to si na vlastní kůži vyzkoušíte odhalování tajemství kamene geologickým kladivem.

V rámci projektu „Příprava Geoparku Podbeskydí“ bylo proškoleno 7 geoprůvodců připravených k provázení geoparkem. V případě zájmu o provázení některou z atraktivních lokalit geoparku můžete objednat mailem na:

podbeskydi.geopark@gmail.com
www.geoparkpodbeskydi.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here