Závody psích spřežení ŠEDIVÁČKŮV LONG 2022: V Orlických horách se bude konat již 25. jubilejní ročník

0
3060

Máte rádi volání divočiny, je vaším snem se ocitnout na dosah čtyřnohým psím hrdinům a toužíte na chvíli zažít severskou mrazivou atmosféru? To vše si můžete splnit během letošní zimy. Deštné v Orlických horách se opět promění v „polární sever“. Po vrcholcích hor se bude prohánět více jak 100 závodníků, kteří budou se svými čtyřnohými kamarády soutěžit o to, který dokáže zadanou trať zvládnout nejrychleji.

Soutěží se v několika kategoriích, z nichž asi nelze vybrat tu nej… Ale dovolím si napsat, že pro diváky nejatraktivnějšími jsou kategorie, kde je ve spřežení více psů. Vidět několik párů nádherných severských psů, jak poslušně naslouchají povelům svého pána a jak s dokonalostí sobě danou zvládají nejdelší a nejnáročnější závod v naší zemi, je naprosto úchvatné. Být u toho a na vlastní oči spatřit tu souhru člověka a psa, je krásný zážitek, který zůstává v srdci zaryt hodně dlouho.

Tento závod se stal již tradicí a součástí našich hor. Ale rádi bychom připomněli ve stručnosti jeho historii za 24 let nepřetržitého konání a několik důležitých údajů. První ročník se konal v roce 1997, a to za velké podpory starostky obce Deštné v Orlických horách, paní Václavy Domšové. Všechny následující ročníky už zůstaly v těchto horách. Často slýcháme dotazy na to, jak vznikl tak krásný název. Pokaždé, když začneme vyprávět ten smutný příběh, objeví se nám slzy v očích. ŠEDIVÁČKŮV LONG je totiž pojmenován na památku velmi smutné události. Den před startem prvního ročníku utekli pořadateli závodu Pavlovi Kučerovi dva psi, jeden z nich, sibiřský husky jménem Šedivák, byl zastřelen u vzdálené vesnice místním občanem.

Trasy závodu se mění, ale v průběhu let se ustálily na základní okruhy, ty vedou po hřebenech i po úbočích Orlických hor, zavedou nás i přímo do obce Deštné v Orl. h. nebo se proženou nad místními sjezdovkami. Závod má několik etap. Základní čtyřetapová varianta má délku 240 km, v některých ročnících se jelo dokonce pět etap. Jela se i varianta tzv. superlongu na 333 km. Součástí závodu je jeden nebo dva bivaky, kdy musheři musí se svými psy strávit noc venku a další etapa začíná brzy ráno po probuzení.

Původně se závodu zúčastnilo jen několik závodníků (15), v průběhu času se ze závodu však stala závodníky vyhledávaná akce. Být účastníkem tohoto závodu je velká prestiž. Momentálně se jedná o závod celoevropského formátu, který má své jméno i místo na poli mezinárodních závodů psích spřežení a který si získává rok od roku větší obdiv, jak u závodníků tak u návštěvníků.

Termín jubilejního ročníku je od úterý 25. ledna do soboty 29. ledna 2022. Slavnostní zahájení s bohatým doprovodným programem pro veřejnost proběhne v úterý 25. ledna 2022 od 17. hod. v Deštném v Orlických horách na vyhrazeném parkovišti pod sjezdovkou Marta II. Zahajovací večer bude zároveň i startem pro psí spřežení, startující na nejdelší trati tohoto závodu o délce přes 300 km. Od nepaměti je pes spojován s člověkem, ale jen málo toho zůstalo z původního účelu tohoto soužití. Právě závody psích spřežení se k těmto kořenům vrací. Týmová práce, drsnost tohoto sportu, láska ke psům a přírodě nás na těchto závodech láká.

Aktuální info a podrobný program na:

http://czechlongtrail.com

Za celý pořadatelský tým: Ředitel závodu Pavel Kučera

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here