Podzim je ideálním obdobím k výstupům na vrcholky Novohradských hor

0
848
Kraví hora

Podzimní slunečné dny jsou ideálním obdobím pro výstupy na vrcholy Novohradských hor, popřípadě na rozhledny, které jsou v této lokalitě hned čtyři. Tři na české straně a jedna v Rakousku. Jejich vyhlídky, nabízející v těchto dnech unikátní pohledy na kouzelně zbarvené podhůří Novohradských i Slepičích hor, rozhodně stojí za návštěvu. Pobyt na jihu Čech lze přitom až do konce listopadu získat prostřednictvím voucheru z webu Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) www.dovolena.jiznicechy.cz nejen se slevou, ale s trochou štěstí i zdarma.

Hradistky vrch

Novohradské hory jsou skutečnou oázou klidu. Zvlášť podzim v celé své barevné paletě dává vyniknout unikátní přírodě, jejíž velká část byla ještě před rokem 1989 ukryta za neproniknutelnou bariérou takzvané Železné opony. Zdejší území je velmi řídce obydlené, takže jej vyhledávají turisté, kteří na jedné straně preferují aktivní turistiku, ať už pěšky, na kole či na koni, a na straně druhé nechtějí na svých cestách potkávat masy lidí.

Vysoká (1 034 m), Kraví (953 m) a Kuní hora (925 m) jsou třemi vrcholy Novohradských hor, které návštěvník jako první spatří při příjezdu od Českých Budějovic. Na každý vrchol vede stezka značená pomocí turistických značek a na každém ze tří vrcholů je umístěn sloup s kovovým razidlem, které nese emblém příslušné hory. Pokud se návštěvníkům podaří zdolat všechny tři vrcholy a emblém z razidel otisknout na vrcholový list, k mání je například v novohradském infocentru, mohou ho zde následně vyměnit za pamětní minci. Ideálním výchozím místem pro cestu na všechny tři vrcholy je parkoviště v Hojné Vodě. K trasám byl vydán stejnojmenný průvodce.

Slabošovka

Fantastické výhledy nabízí také zdejší rozhledny. Rozhledna na Kraví hoře u Horní Stropnice, Slabošovka u Besednice a rozhledna na Hradišťském vrchu u Kaplice. Čtyřlístek zdejších vyhlídkových staveb uzavírá plošina na vrchu Mandlstein.

Mandlstein

Vrch Mandlstein se tyčí přímo na česko-rakouské hranici do výše 874 metrů nad mořem a z jeho vyhlídkové plošiny s dalekohledem je úžasný výhled do českého vnitrozemí. Právě z tohoto důvodu se zde pravidelně setkávali a dosud setkávají německy mluvící obyvatelé, kteří museli v této oblasti po roce 1945 opustit své domovy. Na vrcholu je z tohoto důvodu umístěn památník s kapličkou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here