VODÁCKÉ STEZKY MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE

0
4150

Přesvědčte se sami o krásách řady přírodních památek Moravskoslezského kraje třeba z vodní hladiny. Moravskoslezský kraj podporuje vodní turistiku dlouhodobě.

Počet osob vyhledávajících aktivní odpočinek ve spojení s vodou přibývá. Vodáci vyhledávají individuální i hromadné organizované sjezdy nejen na řece Moravici. Řeka Moravice, která je rozlohou čtvrtým největším tokem v povodí Odry, pramení v Hrubém Jeseníku v nadmořské výšce 1134 m ve Velkém Kotli zhruba 3 km jižně od vrcholu Pradědu. Trasa Moravice je poměrně členitá, ve čtyřech místech se láme do přibližně pravého úhlu. Je to v Malé Morávce, u Břidličné, západně od Razové a pod Vítkovem-Podhradím. Moravice je vodácky nejoblíbenější řekou v Moravskoslezském kraji.

Vodáky na různých plavidlech (kanoe, kajaky, ale i rafty a paddleboardy) milovníci přírody potkávají i na dalších řekách Moravskoslezského kraje. Patří k nim například Ostravice, kde v centru Ostravy funguje Loděnice pod hradem. Odtud se sjíždí do řeky Odry obvykle do Koblova, k Antošovické lávce, do Starého Bohumína nebo přes Hraniční meandry Odry do Polska. Řeka Odra je 856 km dlouhá řeka Střední Evropy. Pramení v Oderských vrších ve výšce 634 m n. m.

Na řece Opavě se jezdívá z Háje ve Slezsku k lávce v Třebovicích. Řeka Opava je levostranný přítok řeky Odry. Protéká okresy Bruntál, Opava a Ostrava-město v Moravskoslezském kraji. Vzniká soutokem Střední a Černé Opavy ve Vrbně pod Pradědem. Protože odvodňuje nejvyšší polohy Jeseníků, mívá Opava dostatek vody téměř po celý rok.

Na řece Olši je celoročně sjízdný úsek z Věřňovic na soutok s Odrou. Zájemci o vodní turistiku si mohu půjčit lodě také na vodních plochách různých vodních děl. Vyhledávanou lokalitou je například areál Lodičky v Karviné, Kališok v Bohumíně, nebo například Hlučínská přehrada, Žermanice a Těrlická přehrada. Olše protéká okresy Frýdek-Místek a Karviná v České republice a pak vstupuje na území Slezského vojvodství v Polsku, přičemž částečně tvoří státní hranici. Řeka Olše je splavná především v celém úseku tzv. Slezských Benátek. To je od Karviné přes Věřňovice, Bohumín až za soutok s Odrou do polského Zabelkowa.

Existuje publikace Vodácký průvodce řekami Moravskoslezského kraje. Publikace je volně ke stažení na internetu. Obsahuje doporučená nástupní místa řek Opavy, Odry, Ostravice, Olše a Moravice.

Není problém si podle průvodce naplánovat úseky dle svých schopností a splouvat. Řeky Moravskoslezského kraje nabízejí krásnou přírodu i kulturní zajímavosti v jejich těsné blízkosti, romantickou plavbu meandry i adrenalin v peřejích a rozhodně stojí za splutí.

www.severnimorava.travel
www.msk.cz

 

FOTO: Jiří Spáčil

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here