VÝZNAMNÁ ČÍSLA NA ZELENÉ HOŘE

0
1173

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře zapsaný na Seznamu světových kulturních a přírodních památek UNESCO v letošním roce oslaví hned dvě významná výročí. Do žďáru nad Sázavou ale můžete přijet i za kulturními akcemi a sportem.

Když stavitel Jan Blažej Santini – Aichel budoval v letech 1719 – 1722 svůj přísně geometrický kostel pro poutníky, těžko se mu mohlo zdát o tom, jaké obliby se u lidí bude těšit i po stovkách let. V roce 2019 uplyne 300 let od zahájení celé stavby. Paradoxně právě v letošním roce probíhá v kostele rekonstrukce. Nemusíte se ale bát na Zelenou horu vyrazit, provoz památky není pozastaven a v budoucích letech se můžeme těšit na ještě více okouzlující podobu této výjimečné stavby.

Dalším významným výročím kostela na Zelené hoře v letošním roce je 25 let od zápisu na Seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO. Kostel na Zelené hoře se od roku 1994 může směle rovnat se světovými unikáty jako je Alhambra, Trója nebo Vatikán. Oslavy ve Žďáře nad Sázavou vyvrcholí v září Santiniho barokními slavnostmi.

Žďár nad Sázavou není ale jen Zelená hora. Znamená také neodolatelnou přírodu Žďárských vrchů. Naučná stezka kolem Zelené hory vám představí jedno z nejvzácnějších míst, která lze ve Žďáře najít.

V okolní přírodě se můžete pokochat tvorbou umělce Michala Olšiaka. Jeho sochy naleznete nejen přímo ve Žďáře, ale i v širokém okolí. Rekreační areál Pilák je rájem všech letních sportů od cykloturistiky až po populární paddleboardy. Areálem přímo prochází významná evropská cyklotrasa Euro Velo 4. Načerpat energii pak můžete v moderním Relaxačním centru s tobogánem. A to samozřejmě není vše, co Žďár může nabídnout!

Přehled kulturních akcí města

25.–26. května
Dny otevřených zahrad, Zámek Žďár

9. června
Den Žďáru (oslavy povýšení Žďáru na město), kulturní prostory ve městě
12.–14. července
KoresponDance (přehlídka moderního tance), Zámek Žďár
26.–27. července
Festival Pod Zelenou Horou, Zámek Žďár
9.–10. srpen
Horácký džbánek, Zámek Žďár

24. srpna
Dračí lodě Vysočina, Pilská nádrž

22. srpna–15. září
Slavnosti jeřabin (folklorní slavnosti), kulturní prostory ve městě
6.–7. září
Santiniho barokní slavnosti – 25 let v UNESCO, Zámek Žďár, kostel na Zelené hoře

Kompletní přehled akcí najdete na www.zdarns.cz.

www.zdarns.cz
www.zelena-hora.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here