Zimní radovánky v Ústeckém kraji

0
925

Každoročně přijíždí do Krušných hor v Ústeckém kraji tisíce rodin, přátel a kamarádů za kvalitním lyžováním a zimní zábavou. Krušné hory najdete na severozápadní hranici kraje. Lyžařská střediska s bohatou historií a sportovním vyžitím nabízí víkendové i delší pobyty v místních hotelích a penzionech. Vyhlášená Krušnohorská bílá stopa má v kraji dlouholetou tradici a je hojně využívána běžkaři z celé republiky.

Horská střediska Krušných hor i přes letošní pandemická opatření lákají lyžaře a běžkaře na bezpečné sportování, profesionální služby půjčoven, a hlavně na kvalitně upravené sjezdovky.

 

Skiareál Klínovec

Zcela nová lanovka čeká na turisty na Klínovci, 4místná lanovka s odpojitelným uchycením s vyhříváním a krycí bublinou. Skiareál každoročně modernizuje zasněžování do téměř plně automatizovaného systému. Celkem disponuje areál 147 sněžnými děly. Modernizace zasněžování zefektivní jeho proces a výrazně zkrátí i jeho dobu. Novou posilou vozového parku je nová rolba na úpravu sjezdovek v nejvyšší výkonnostní třídě. Celkový počet roleb pro úpravu povrchu sjezdovek je nově sedm.

Pro letošní zimní sezonu nedošlo ke zdražení většiny celodenních a hodinových jízdenek. Pro nadcházející sezónu, zavede skiareál v nejvíce exponovaných termínech mezi vánočními svátky a v únoru tzv. top sezónu, v níž budou jízdenky dražší o několik procent oproti, standardní sezoně.

Velkým lákadlem je propojení areálu Klínovec se skiareálem Neklid. Došlo také k rozšíření sjezdovky Dámská.

Klínovec je hlavně součástí InterSkiregionu Klínovec-Fichtelberg. Pokud si zakoupíte na Klínovci skipas na min. 1,5 dne, pak vám platí i v německém areálu Fichtelberg. Mezi vrcholy jezdí každou hodinu Skibus.

Otevírací doba:
denní lyžování: lanové dráhy a vleky 9–16:00
večerní: vlek F 16–21:00 hod.

www.klinovec.cz

Sport areál Klíny

Ideální místo pro rodinnou dovolenou nabízí horský hotel Emeran se zázemím Sport areálu Klíny. Hotel a celý skiareál je zaměřen především na rodiny s dětmi, sportovce, milovníky lyžování. Součástí areálu je lyžařská škola s vlastním uzavřeným areálem, půjčovna a servis lyží, sportovní hala, restaurace či skibar. Horské středisko je vzdálené 5 km od hranic s Německem a 95 km od Prahy.

Užijte si večerní lyžování na sedačkové lanovce s osvětlenou sjezdovkou a snowparkem. Celková délka trati je 3100 metrů s kapacitou 3300 osob za hodinu. Parkování je zdarma na 5 parkovištích s kapacitou pro 400 osobních aut. Na Klínech  si na své přijdou i příznivci cyklistiky. Pro rychlé zajištění skipasů slouží on-line rezervační systém v lyžařské škole a výukové prostředí, které využívá umělých terénních nerovností již u nejmenších dětí. Oblíbená je lesní „fun-line“ pro děti podél sjezdovek a značení lyžařských běžeckých tratí. Speciální SnowBike kola na sníh si zde můžete zapůjčit.

Otevírací doba:
denně 9 -16 hod.

www.kliny.cz

Sport centrum Bouřňák

Bouřňák patři mezi nejvyšší vrcholy východního Krušnohoří, je vhodnou lokalitou pro rodinné lyžování. Leží 13 km od Teplic a 90 km od Prahy. K dispozici je 6 sjezdovek s celkovou délkou přes 6 km a kapacitou 3 190 osob/ hodinu. Pro děti a začínající lyžaře je připravena sjezdovka „Údolíčko“.

Pro mírně pokročilé je připravena Hrobská sjezdovka, která se jako jediná nachází na jižním svahu. U horní pokladny na „Hrobské“ je nově připravena vytápěná útulna s terasou, kde se budete moci ukrýt před nepohodou, dobít telefon, případně zkonzumovat přinesené jídlo a nápoje.

Skialpové stezky v okolí lyžařského areálu jsou značené. Tento projekt skialpových tratí se optimisticky jmenuje SKIALP NAD HROBEM. Nástupním místem většiny tras je parkoviště v Mikulově, kde se nachází souhrnná mapa. K sestupům slouží sjezdovky. Sport Centrum Bouřňák o.p.s. také upravuje běžecké stopy v okolí Nového Města.

Otevírací doba:
Po–Pá: 9–16 hod.,
So: 9–18 hod., Ne: 9–16 hod.

www.scbournak.cz

 

Lyžařské středisko Zadní Telnice – lyžování pro všechny

Zadní Telnice je největší lyžařský areál ve východní části Krušných hor. Areál byl již v roce 1965 prvním průkopníkem zasněžování i nás, kdy zde bylo vybudováno první umělé zasněžování na území bývalého Československa. Šest lyžařských vleků o celkové délce přes 5 km nabízí několik propojených sjezdovek různých obtížností s přepravní kapacitou lanovky 1440 osob za hodinu. Středisko je velmi dobře dostupné z Ústí nad Labem i za hodinu z Prahy. Součástí areálu je velkokapacitní parkoviště pro 500 aut, které je vzdálené od vleků par metrů.

Otevírací doba:
denně 9 – 16 hod.

www.ski-telnice.cz

 

Běžkování a tradiční závody

Na běžky se může vydat téměř každý. Pohyb si přizpůsobíte vlastnímu tempu a kondici. Projedete krásná místa a ujede větší vzdálenost, než když půjdete pěšky. Běžkování je bezpečné, a právě Krušné hory nabízí ideální podmínky. Krušnohorská bílá stopa poskytuje návštěvníkům Krušných hor kvalitní služby související s provozem běžeckých tras, jejíž historie začíná od roku 1945, kdy byly Krušné hory nejvíce navštěvované hory střední Evropy.

V Krušných horách je organizováno několik akcí pro veřejnost jako například závody v běžeckém lyžování v Lesné, Dlouhé Louce, mistroství republiky ve psím spřežení, mistroství republiky v skijöringu a závody do seriálu mistroství Evropy, mistroství světa cyklistů v běhu na lyžích atd.

Dvě střediska Klíny a Dlouhá Louka jsou přímo napojena na běžecké areály v sousedním Německu. Běžecké stopy upravují čtyři sněžné rolby rolbami značky Pistenbully se sněžnou frézou na bruslení a stopovači na klasiku. Propojené, strojově udržované, běžecké stopy dosahují délky cca 250 km. Nadmořská výška tras je v rozsahu 740 až 950 m n. m. Úsek Krušnohorské magistrály v okolí Cínovce má na starosti Sport centrum Bouřňák, které zajišťuje úpravu celkem 60 kilometrů běžeckých tras od Nového Města přes Moldavu, Cínovec, Mikulov, Dubí až po Fojtovice a na Komáří vížku.

Kromě samotné magistrály, která je v běžeckých mapách značená červeně, si můžete zaběhat také na desetikilometrovém zeleném lyžařském okruhu, pětikilometrovém modrém a na žlutě značených turistických trasách. Sport centrum Bouřňák je členem občanského sdružení Krušnohorská bílá stopa, které zajišťuje údržbu běžecké stopy na celé Krušnohorské magistrále.

WWW.BRANADOCECH.CZ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here