ZÁHADNÁ KNIHA – VOYNICHŮV RUKOPIS POCHÁZÍ ZŘEJMĚ Z ČESKA

0
1210

Již více než sto let se vědci a historici z celého světa snaží rozluštit tajemství Voynichova rukopisu. Jde o nejzáhadnější knihu světa, starou přes 600 let. Je pojmenována po americkém obchodníkovi Voynichovi, který jí získal v Itálii v roce 1912.

Původ knihy se datuje do roku 1404 – 1438. Kniha měla 270 stran, dochovalo se jich ale jen 240. Text je napsán na pergamenu neznámým písmem a neznámým jazykem. Má asi 35 000 slov. Jazyk rukopisu se liší od všech známých evropských jazyků. Některá slova připomínají semitský jazyk, jiná jsou psána latinkou. Prvními vlastníky knihy byly podle historiků učenci z Prahy (alchymista Georgius Barschius). Rukopis dále získal v roce 1662 lékař a rektor Karlovy univerzity Jan Marcus Marci. Později byla kniha uložena v knihovně Papežské univerzity Gregoriany, jak se mohla ocitnout v rukou amerického obchodníka je záhadou.

Vzhledem k tomu, že historické prameny sahají na české území, se odborníci přiklánějí k verzi, že zde byl text pravděpodobně i sepsán. Některé prameny dokonce uvádí, že autorem je někdo z okolí panovníka Rudolfa II. Podle ilustrací se kniha dělí na několik částí první je herbář, možná alchymistický. Jiní vědci tvrdí, že jde astronomický či astrologický text, další se domnívají, že jde o lékařskou knihu. S posledním vysvětlením přišel letos historik Nicolas Gibbs, který se domnívá, že kniha je gynekologickou příručkou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here