Mariánské Lázně zahájí o víkendu 10.-12. května již 206. lázeňskou sezónu

0
127

Mariánské Lázně, které jsou druhými největšími lázněmi v České republice a jedním z trojice západočeských lázeňských měst zařazených na seznam UNESCO, chystají otevření další lázeňské sezóny. Slavnostní Zahájení lázeňské sezóny, které má v Mariánských Lázních tradici již více než 200 let, proběhne tradičně druhý květnový víkend 10. – 12. května.

Jeho součástí bude mimo jiné také svěcení pramenů, které vychází z prastarého zvyku našich předků, kteří na jaře vždy pečlivě čistili i malé studánky, natož pak vzácné a léčivé minerální prameny. V letošním roce to bude přesně 206 let od zahájení první lázeňské sezóny v Mariánských Lázních.

Hlavním dějištěm slavností se stane opět mariánskolázeňská kolonáda a její blízké okolí. Víkendové oslavy nabídnou místním obyvatelům, lázeňským hostům a návštěvníkům města slavnostní svěcení a otevírání minerálních léčivých pramenů, slavnostní průvod v historických kostýmech, řemeslný a farmářský jarmark, koncert Západočeského symfonického orchestru, slavnostní mši a bohatý doprovodný program jehož součástí bude např. setkání s několika významnými historickými návštěvníky města, promenádní a kolonádní koncerty klasické, folklórní i moderní hudby, nedělní Švihácká cyklojízda, nebo světelná a laserová show.

„Mariánky získaly v loňském roce nově status klimatických lázní a jsou tak unikátním lázeňským městem v ČR, které využívá kompletní paletu přírodních léčivých zdrojů na jednom místě: minerální prameny, minerální oxid uhličitý, peloidy a nyní také klima. Věřím, že zájem o návštěvu Mariánských Lázní bude i nadále růst a že budou atraktivní a unikátní turistickou destinací pro všechny věkové kategorie návštěvníků,“ dodává Karel Kalivoda, generální ředitel Léčebných lázní Mariánské Lázně patřících do skupiny ENSANA.

Vybrané akce z programu slavnostního Zahájení lázeňské sezóny

Na programu slavnostního Zahájení lázeňské sezóny je v pátek 10. května od 19:30 slavnostní koncert Západočeského symfonického orchestru ve Společenském domě Casino. Zpívající fontána zahraje od 21:00 slavnostní skladbu Bedřicha Smetany Vltava a na lázeňské kolonádě čeká návštěvníky od 21:15 světelná show Kris Juggling. Hlavní část oslav proběhne na mariánskolázeňské kolonádě v sobotu 11. května. Slavnostní mši bude od 10:00 v kostele Nanebevzetí Panny Marie celebrovat J.M.P. Filip Zdeněk Lobkowicz, O.Praem., opat tepelský. Následně po mši od 11:00 se uskuteční Zahájení lázeňské sezóny 2024 – slavnostní ceremoniál-žehnání pramenům při kterém zazní také slavnostní skladba Zpívající fontány od Petra Hapky – Hudba pro fontánu. Prostřednictvím členů Divadla lidové tvorby z Mariánských Lázní se návštěvníci budou moci na kolonádě setkat po celý den s několika historickými návštěvníky města. Od 14:00 proběhne slavnostní otevření památníku Fryderyka Chopina.  Nová expozice významného polského hudebního skladatele a klavírního virtuosa bude otevřena ve zrekonstruovaném Domě Chopin. Součástí celodenního hudebního programu na kolonádě bude od 18:00 koncert populární zpěvačky Dasha za doprovodu kapely Pajky Pajk Quartet Martina Kumžáka a od 20:30 vystoupení nejlepší QUEEN tribute kapely v ČR Queenie. Sobotní program slavností zakončí od 21:50 na hlavním podiu kolonády velká laserová show. Nedělní hudební program na kolonádě bude pokračovat v režii učitelů a žáků ZUŠ Fryderyka Chopina Mariánské Lázně. Zazní dechový orchestr, akordeonový soubor, soubor zobcových fléten, komorní smyčcový soubor, folklórní soubor, jazzový soubor a jazzový orchestr. V rámci doprovodného programu budou po celý víkend k dispozici stánky s bohatým občerstvením, řemeslný a farmářský jarmark s lokálními výrobci a pěstiteli.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here