STUDIJNÍ CESTA PO NĚMECKÝCH A RAKOUSKÝCH LÁZNÍCH

0
1493

Stalo se téměř samozřejmostí, že Sdružení lázeňských míst ČR opět dokázalo zorganizovat zajímavou, a pro pracovníky v lázních, i velmi užitečnou studijní cestu.

Zúčastnili se jí pracovníci ze všech lázeňských oborů – lékaři, pracovníci v gastro úseku, v technických službách, ekonomové, maséři a další profese. Jako přizvaná novinářka si troufnu říci, že i já jsem se již něco z lázeňské péče přiučila a vidím, že podmínky, vybavení, délka pobytu a způsoby léčení jsou v mnohém stejné, ale přesto v evropských zemích, které jsme měli možnost do této doby navštívit, se aspekty a podmínky léčby dost liší.

Naše cesta započala ve Slatinných lázní Třeboň – lázeňský dům Aurora, kde nás přivítal pan ředitel Milan Kramárik. Měli jsme možnost prohlédnout si vybavení lázní a také využít služby wellness centra, masáže, prozkoumat město a znovu konstatovat, že lázeňští hosté se v Třeboni cítí příjemně a služby jsou opravdu na úrovni. A historická Třeboň je kulisa, kde to žije v každém ročním období, překvapilo mě množství kulturních akcí, rozmanité v každém týdnu.

Ráno jsme vyrazili směrem k hranicím a navštívili jsme menší lázně poblíž hranic – Bad Leonfeld a Bad Schallerbach, kde jsme si prohlédli vybavení lázeňského hotelu Brundl. Zatímco naše lázně v tomto období praskají ve švech, v těchto lázních bylo hostů poskrovnu, ale jak jsme byli informováni, hlavní sezóna se teprve blíží, léto je tady Top. Odtud jsem se již přesunuli do Bad Fussingu, kde se nacházejí hned troje velké lázně, s obrovskou kapacitou. Jak už to tak bývá, někdy se na léčivý pramen narazí úplně náhodou a tak se tomu stalo i ve Fussingu. Při průzkumu možných nalezišť ropy začal ze země prýštit silný minerální pramen a dnes za ním jezdí pacienti z celého Německa, ale i dalších zemí. Na velkých plochách zde můžeme plavat a pobývat v různě teplých bazénech s minerální vodou a pokud již máme pocit, že vody už bylo dostatek, součástí lázní jsou rozlehlé sauny s různou teplotou a vlhkostí, kde můžeme zapomenout na starosti všedních dnů. Lázně, které tu můžete navštívit se nazývají Europa Therme, Therme eins a Johannesbad Therme. Ať už vyberte kterékoli, nebudete zklamaní.

Při ubytování v některých lázeňských hotelech zde můžete získat na návštěvu v lázních slevu, samy hotely mají také další wellness zařízení, masáže a další možnosti, jako například fittness centra, vybírat si můžete, je opravdu z čeho. Naše první večeře proběhla slavnostně za účasti představitelů města a sdružení Bavorských lázní, kromě výborné večeře jsme mohli zkoumat a dotazovat se na obsazenost lázní, plány do budoucna, možnosti léčení, ekonomické parametry.

Druhý den jsme kromě prohlídky lázní prošli i město samotné – jeho památky, parky, infocentrum. Po prohlídce dvou menších lázniček, které byly poblíž Bad Fussingu – lázní Birbach a Grisbach, které, jak se zdálo, měly již s obsazeností větší problém, jsme se posunuli do Rakouska, kde jsme si prohlédli další věhlasné lázně – Bad Reichenhall a Bad Ischl.

Bad Reichenhall má významné naleziště solných ložisek, které spolu s minerální vodou tvoří základ léčebné kůry. I Bad Ischl používá sůl k léčení, zde se chystá ale významná investice čínské společnosti, která investuje do modernizace a dostavby lázní miliardy. Vznikne kromě jiného klinika čínské medicíny, o které se už i v naší republice několikrát diskutovalo, ale u nás zatím není. Jak nám bylo řečeno, vrátit se do Ischlu máme za 3 roky, abychom mohli porovnat rozdíl teď a po výstavbě.

Z Bad Ischlu jsme zamířili do dalších kouzelných lázní přímo v horách. V lázních Gasstein jsme se i ubytovali v hotelu Bellevue, s kouzelných výhledem na horské masivy. Přímo v centru městečka vás překvapí ohromný vodopád, zdejší výtrysk vody je kolem 5 mil litrů vody denně, tady se zatím vodou šetřit nemusí.

Přímo vedle vodopádů tryská další léčivý prostředek, přírodní radon, který se využívá k léčení pohybového aparátu, léčení Bechtěrevovy nemoci, kožních onemocnění. Radon se do těla vstřebává přes dýchací aparát, takže můžete pobýt ve vysokém bazénku, kde vám voda bude dosahovat až k nosu, abyste při nádechu uvolněný radon z vody vstřebali, nebo další možnost, která je jedinečná a na světě existuje pouze tato jedna – malý úzký vláček vás zaveze do hory, do radonových štol, předem je ale potřeba absolvovat lékařskou prohlídku. Vláček odjíždí vždy v celou hodinu a jak bude pokračovat cesta do nitra hory, bude se i zvyšovat teplota. Štoly jsou tu 4 s teplotou od 37 do 40 stupňů, na teplotu je ale potřeba si zvykat postupně. Ve štole jsou u stěn umístěna lehátka, kde po dobu jedné hodiny dýcháte teplý vzduch a přes kamenné stěny i přírodní radon. Byla to pro účastníky zajímavá zkušenost, ale rozhodně není pro ty, kdo trpí klaustrofobií. Menší výlet z lázní Gastein jsme si udělali do lázní jen několik kilometrů vzdáleného Hofgasteinu, kde jsou opravdu nádherné termální lázně.

Viděli jsme opravdu zajímavý výběr přírodních léčebných prostředků i vybavení a naše cesta skončila tam, kde započala, v naší krásné Třeboni. Některé z vybavení a procedur se časem určitě v některých našich lázních uplatní. Nechme se tedy překvapit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here