Výlet do Vysokých Tater

0
259

Naše cesta do sousední země na Slovensko mířila do oblíbené destinace Vysoké Tatry, konkrétně do cílové stanice Štrbské Pleso, hotel Patria****. Jméno hotelu, jeho velikost, umístění a zejména tvar přirozeně zapadá do krajiny Tater. Hotel je obklopen štíty hor a vysokohorským jezerem.

Hotel ve Štrbském Plese je pojmenován podle Patrie, jednoho z tatranských štítů, pod kterým leží. Exkluzivní hotel nabízí z oken pokojů nejkrásnější pohledy na okolní štíty velehor. Stylový horský hotel a služby jsou přizpůsobeny pohodlí hostů. K relaxaci slouží prostorné wellness centrum s bazény, vířivkami, vnitřní i venkovní saunou. Gurmánský zážitek nabízí prostorná restaurace s bohatým výběrem regionálních a mezinárodních jídel. www.hotelpatria.sk

Mezinárodní sportovní akce Tourism X Games, která se letos pořádala ku příležitosti 100. výročí založení Československa na Štrbském Plese. Zápolení 30 týmů se odehrálo ve sportovním areálu Štrbské Pleso v nadmořské výšce 1400 m n. m.. Výchozím místem pro další výlety je Přední Solisko, kam vás vyveze lanovka přímo k turistickým trasám a vrcholkům.

Další den náš čekal výlet na Zamkovského chatu turistickou stezkou z Hrebienka. Stezka vede kolem Rainerovi chaty, postavené v roce 1863 Janem Jurajem Rainerem. Jde o nejstarší turistickou chatu ve Vysokých Tatrách. Cílová stanice Zamkovského chata ve výšce 1475 m n. m. byla pokořena v doprovodu místního šerpy Pišty Bačkory, který na zádech běžně nosí několikrát týdně náklad o váze 50 – 120 kilogramů. Šerpové nebo také nosiči jsou nepostradatelní pro provozovatele horských chat. Nepřístupný terén k jednotlivým chatám ve Vysokých Tatrách je tak odkázán na odvahu a vytrvalost horských nosičů.

Zamkovského chata je oázou pro všechny turisty, kteří se zde mohou ubytovat a občerstvit. Historie chaty sahá do 50 let minulého století. Zde se začal psát příběh horolezce, horského vůdce, záchranáře, ale hlavně chataře tělem i duší, Štefana Zamkovského (1907 – 1961), kterému puklo srdce, když musel nuceně s celou rodinou opustit svoje milované Tatry. Zamkovského chatu vybudoval se svou ženou Ludmilou v roce 1942 a o rok později již chata přivítala první návštěvníky. Chata je vstupní bránou do Malé Studené doliny.

Správcem chaty je první žena v historii, která je současně majitelkou chaty od roku 2003. Paní Jana Kalinčíková Spitzkopfovou chatu však provozovala již od roku 1996. V chatě je 6 pokojů s 25 lůžky s kuchyní a útulnou jídelnou, zdobenou obrazy a fotkami životní cesty původního majitele a stavitele Štefana Zamkovského. Díky této chatě se stala Malá Studená Dolina nejnavštěvovanějším místem ve Vysokých Tatrách.

Legendární tatranská električka Kometa vozí turisty ve Vysokých Tatrách. Patří mezi skvosty tatranské železnice a jízdu v ní si musíte zažít.  Od roku 1912 jezdila na železnici Kometa a rozvážela zboží a poštu. Nyní slouží turistům na trase Poprad – Starý Smokovec – Štrbské Pleso – Starý Smokovec – Tatranská Lomnice a zpět.

Region Severný Spíš je klenotem Slovenska. Najdeme tady kulturní a hlavně přírodní krásy, malebné pohoří, Slovenský ráj, Pieniny, Vysoké Tatry, údolí, které jsou lemovány překrásnými řekami.

Více informaci na www.slovakia.travel