Výlet do Vysokých Tater

0
2024

Naše cesta do sousední země na Slovensko mířila do oblíbené destinace Vysoké Tatry, konkrétně do cílové stanice Štrbské Pleso, hotel Patria****. Jméno hotelu, jeho velikost, umístění a zejména tvar přirozeně zapadá do krajiny Tater. Hotel je obklopen štíty hor a vysokohorským jezerem.

Hotel ve Štrbském Plese je pojmenován podle Patrie, jednoho z tatranských štítů, pod kterým leží. Exkluzivní hotel nabízí z oken pokojů nejkrásnější pohledy na okolní štíty velehor. Stylový horský hotel a služby jsou přizpůsobeny pohodlí hostů. K relaxaci slouží prostorné wellness centrum s bazény, vířivkami, vnitřní i venkovní saunou. Gurmánský zážitek nabízí prostorná restaurace s bohatým výběrem regionálních a mezinárodních jídel. www.hotelpatria.sk

Mezinárodní sportovní akce Tourism X Games, která se letos pořádala ku příležitosti 100. výročí založení Československa na Štrbském Plese. Zápolení 30 týmů se odehrálo ve sportovním areálu Štrbské Pleso v nadmořské výšce 1400 m n. m.. Výchozím místem pro další výlety je Přední Solisko, kam vás vyveze lanovka přímo k turistickým trasám a vrcholkům.

Další den náš čekal výlet na Zamkovského chatu turistickou stezkou z Hrebienka. Stezka vede kolem Rainerovi chaty, postavené v roce 1863 Janem Jurajem Rainerem. Jde o nejstarší turistickou chatu ve Vysokých Tatrách. Cílová stanice Zamkovského chata ve výšce 1475 m n. m. byla pokořena v doprovodu místního šerpy Pišty Bačkory, který na zádech běžně nosí několikrát týdně náklad o váze 50 – 120 kilogramů. Šerpové nebo také nosiči jsou nepostradatelní pro provozovatele horských chat. Nepřístupný terén k jednotlivým chatám ve Vysokých Tatrách je tak odkázán na odvahu a vytrvalost horských nosičů.

Zamkovského chata je oázou pro všechny turisty, kteří se zde mohou ubytovat a občerstvit. Historie chaty sahá do 50 let minulého století. Zde se začal psát příběh horolezce, horského vůdce, záchranáře, ale hlavně chataře tělem i duší, Štefana Zamkovského (1907 – 1961), kterému puklo srdce, když musel nuceně s celou rodinou opustit svoje milované Tatry. Zamkovského chatu vybudoval se svou ženou Ludmilou v roce 1942 a o rok později již chata přivítala první návštěvníky. Chata je vstupní bránou do Malé Studené doliny.

Správcem chaty je první žena v historii, která je současně majitelkou chaty od roku 2003. Paní Jana Kalinčíková Spitzkopfovou chatu však provozovala již od roku 1996. V chatě je 6 pokojů s 25 lůžky s kuchyní a útulnou jídelnou, zdobenou obrazy a fotkami životní cesty původního majitele a stavitele Štefana Zamkovského. Díky této chatě se stala Malá Studená Dolina nejnavštěvovanějším místem ve Vysokých Tatrách.

Legendární tatranská električka Kometa vozí turisty ve Vysokých Tatrách. Patří mezi skvosty tatranské železnice a jízdu v ní si musíte zažít.  Od roku 1912 jezdila na železnici Kometa a rozvážela zboží a poštu. Nyní slouží turistům na trase Poprad – Starý Smokovec – Štrbské Pleso – Starý Smokovec – Tatranská Lomnice a zpět.

Region Severný Spíš je klenotem Slovenska. Najdeme tady kulturní a hlavně přírodní krásy, malebné pohoří, Slovenský ráj, Pieniny, Vysoké Tatry, údolí, které jsou lemovány překrásnými řekami.

Více informaci na www.slovakia.travel

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here