10 věcí, bez kterých se neobejde žádný turista

0
2130

Turistika se stává stále oblíbenější napříč všemi generacemi, a pokud i vy patříte k nadšencům pěší turistiky, jistě víte, co mít s sebou a co je dobré vědět a znát. Ale protože opakování je matka moudrosti, přinášíme základní přehled věcí, bez kterých se jako správný turista neobejdete.

  1. Vhodná obuv

Kvalitní obuv je velice důležitá a šetření zde není úplně na místě. V dnešní době širokého výběru si vybere každý podle svého gusta. Při koupi bychom si měli všímat především provedení podrážky, a zda má obuv ochrannou membránu proti propuštění vody. Zároveň tyto membrány umožňují odvádět vlhkost a nohy tak zůstávají suché.

  1. Batoh

Stejně jako v prvním případě, ani zde bychom neměli penězi úplně šetřit. Lepší batoh se zádovou výztuhou, polstrováním a odvětráváním je k sehnání kolem tisíce korun a součástí už dnes často bývá také pláštěnka, která ochrání obsah batohu proti dešti.

  1. Náhradní oblečení

Náhradní oblečení bychom s sebou měli nosit v každém ročním období. Minimálně tedy nějaké to tričko. Ať už propocené nebo zmoklé, v kombinaci s chladným větrem, který na horách panuje mnohdy i v letních měsících, nám může přivodit zdravotní problémy, v lepším případě „pouze“ nachlazení.

  1. Lékárnička

I pokud jdeme pouze na jednodenní túru, měli bychom mít sbaleny alespoň základní zdravotnické potřeby jako je obvaz, dezinfekce či lék na alergii. Zapomínat bychom neměli také na repelent nebo náplasti.

  1. Telefonní čísla

Vždy před cestou bychom si měli zjistit alespoň základní telefonní čísla např. na horskou službu, správu dané CHKO, NP. Nikdy nevíte, kdy budete tato čísla potřebovat.

  1. Trekingové hole

Trekingové hole se dnes těší stále větší oblibě a velice vhodným „doplňkem“ mohou být především starším generacím nebo lidem se zdravotním omezením. Navíc jsou skladné a praktické.

  1. Mapa

Určitě bychom měli mít nějaké povědomí o tom kam jdeme a kudy půjdeme. Dnes je samozřejmě moderní mít vše po ruce v chytrých telefonech, mapy nevyjímaje. A při přehlédnutí turistické značky či nedostatečnému nebo nepřehlednému značení snadno můžeme sejít s cesty. A zde platí: „Kdo je připraven, není překvapen.“

  1. Dostatek tekutin

Nějakou tu svačinku a pití bychom u sebe měli mít vždy, především v letních měsících je pak dostatek tekutin absolutně nepostradatelný. Vyhnout bychom se měli slazeným nápojům, které nám navodí pouze pocit větší žízně.

  1. Peníze a doklady

Alespoň malý obnos peněz v hotovosti bychom u sebe také měli mít vždy. Nikdy nemůžete s jistotou vědět, co se vám přihodí. Doklady by pak měly být samozřejmostí, a to alespoň ty základní jako občanský průkaz a průkaz pojišťovny.

  1. Nabitý telefon

Na túry, a především vícedenní přechody bychom se neměli vydat bez nabitého telefonu. Nikdy nevíme, kdy budeme potřebovat zavolat pomoc sobě nebo někomu jinému. Vhod může přijít také při zabloudění, a to v případě, že máte přístup na internet nebo alespoň staženy mapy trasy a okolí. Na vícedenní pochody pak doporučuji dokoupit powerbanky.

Další zajímavé informace a outdoor vybavení naleznete na Army-store.net https://www.army-store.net/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here