Lednice v tomto roce slaví…

0
734

Lednice, místo známé jako ,,Perla Jižní Moravy”. Všem se jistě hned vybaví velkolepá stavba gotického zámku, rozsáhlý zámecký park a spousty drobných a krásných saletů rozesetých po krajině v jejím okolí.

Již 15 let je v Lednici vybudovaný lázeňský dům Perla, kam se jezdí rekreovat pacienti třeba po operacích pohybového aparátu nebo jedou jen tak za klidem a pohodou.

5 let uplynulo od doby, kdy Lednice obdržela oficiální statut lázeňského města. Ale letos, v roce 2022, si Lednice připomíná jiné výročí…

Psal se rok 1222 a v písemných pramenech se poprvé objevilo jméno Lednice v latinizující podobě „Izgruobi“.

V těchto letech ji držel mocný rakouský rod Sirotků, kteří získali rozsáhlé statky na jihu Moravy od českého krále Přemysla Otakara I. Než se podoba jména obce ustálila do podoby, jakou známe dnes ,,Lednice” objevovalo se v písemných pramenech, jako Lednyczy nebo Eisgrub.

Letos tedy v Lednici slavíme výročí 800. let od první písemné zmínky. K příležitosti oslav výročí bude připravena spousta akcí, ať už tradičních oblíbených, tradičních akcí v novém kabátku nebo akcí nových. Začali jsme v květnu koncertem Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Připraven je festiválek divadel pro dospělé i pro děti, letní jarmark na kolonádě s hudebním programem, výstava fotografií napříč obcí, proběhne i ocenění zasloužilých občanů a představitelů obce Lednice, nesmí chybět ani tradiční akce lázní a tou je Lázeňské vinobraní v září, oblíbený adventní jarmark v prosinci a vše zase uzavřeme koncertem Hudby Hradní stráže a Policie ČR, tentokrát ale ve vánočním ladění.

Symbolickým dárkem obci Lednice, k tomuto krásnému výročí, jsou dvě nově vydané knihy ,,Lednické pověsti a povídky” od paní Lady Rakovské z Valtic a kniha ,,Lednice včera a dnes” plná fotografií Lednice z dřívější a současné doby, které jsou už nyní k dostání v  našich informačních centrech, spolu s dalšími upomínkovými předměty, které byly k příležitosti oslav vytvořeny.

Těšíme se, že se s Vámi na těchto akcích potkáme.

Více informací o nich naleznete na webových stránkách www.lednice.cz nebo na facebooku Turistické informační centrum Lednice.

FOTO: Lukáš Hrdlička z Břeclavi

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here