VÁCLAV MATĚJ KRAMERIUS

0
6448
LETOS V ÚNORU UPLYNE 265 LET (* 9.2.1753) OD NAROZENÍ VÝZNAMNÉHO VLASTENCE, SPISOVATELE, NAKLADATELE A NOVINÁŘE VÁCLAVA MATĚJE KRAMERIA.

9. 2. 1753 nar. Václav Matěj Kramerius, spisovatel, novinář a nakladatel; v r. 1789 založil knihkupectví a nakladatelství Česká expedice a začal vydávat Pražské poštovské noviny – od r. 1791 Krameriusovy c.k. vlastenecké noviny. V roce 1786 se Václav Matěj Kramérius seznámil s novinařinou, když začal pracovat ve Schönfeldských císařských královských poštovních novinách. Novinařině zůstal věrný až do smrti. Novinám se pod Krameriovým vedením dařilo, už nestačilo pouhé kopírování německých vzorů, rozhodl se noviny obohatit. Vznikaly literární a divadelní recenze, články o výchově a důležitosti vzdělání. Noviny nabraly reformní charakter, což se Schönfeldovi přestávalo líbit. To přimělo Krameria k rozhodnutí založit vlastní noviny. 1. července roku 1789 začal V. M. Kramérius vydávat vlastní noviny pod názvem Pražské poštovské noviny. V roce 1791 byly přejmenovány na Kramériusovy c.k. vlastenecké Noviny, které byly velmi oblíbené.

Od roku 1791 bydlel V. M. Kramerius v Michalské ulici na Starém Městě pražském. Tam si také otevřel malý obchod s knihami – Českou expedici, která fungovala i jako zásilková služba. Tuto službu ocenili hlavně čtenáři mimo Prahu, kteří si tak mohli objednat knihy na vesnicích nedostupné.

V roce 1795 koupil Václav Matěj Kramerius knihtiskárnu a vzniklo nakladatelství opět pod názvem Česká expedice. V. M. Kramérius vydával literaturu všech žánrů, hlavně
zábavnou a poučnou.

Založení nakladatelství byl jeden z nejvýznamnějších kroků k úspěšnému rozvoji českého jazyka a národního uvědomění v Čechách.

Václav Matěj Kramérius zemřel v Praze a pohřben je na Olšanských hřbitovech.

VÁCLAV MATĚJ KRAMERIUS – KNIHY:
Čas a smrt – Tajemné příběhy (1970)
Zazděná slečna a jiné příhody pro vyražení (1980)
Mladší Robinson (1808)
Dobrá rada v potřebě anebo vypsání života Davida Opatrného (1803)
Cesta do Arabie a do země swaté, ginak Palestyny (1804)
Zrcadlo Sslechetnosti pro Mládež Českau (1817)
Večerní Shromážděnj Dobrowické obce (1801)
Rozličné powjdačky k poučenj a k obweselenj (1843)

 

TEXT: REDAKCE, FOTO: M. Baťha, G. Zoula

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here