Letní šálek hudby v samém centru Prahy

0
856

Milovníci hudby si v létě přijdou na své na pražské Novoměstské radnici. V reprezentačních prostorách této překrásné národní kulturní památky se konají i koncerty a hudební festivaly. Vybírat můžete z různých žánrů.

Nezapomenutelný hudební zážitek vám umocní akustika i historie prostor Novoměstské radnice, kde koncerty probíhají.  Renesanční Velký sál o celkové výměře 260 m2, jejíž historie sahá až do dob Karla IV. roku 1348, má vysoký dřevěný strop, leštěnou podlahu, tři obrovské sloupy a nástěnné malby ze 16. století. Nachází se v I. patře východního křídla objektu a je to největší místnost této historické památky. V roce 1419 během první pražské defenestrace byl z jeho oken svržen purkmistr, dva konšelé a několik měšťanů, což odstartovalo husitskou revoluci. V současné době se zde kromě koncertů konají i konference, galavečeře, rauty a další akce. Nádvoří je malebným venkovním prostorem o velikosti 330 m2 uvnitř komplexu budov Novoměstské radnice vydlážděným kamennými kostkami, dominuje mu kamenná kašna, kryté podloubí a původní studna. Kdysi se zde odbývaly i popravy – poslední ještě za nacistické okupace (posledním vězněm byla krátce Milada Horáková). Nyní se zde nachází příjemná kavárna Café Neustadt se zahrádkou, nastálo umístěna expozice obřích sádrových polštářů sochařky Veroniky Psotkové, které se využívají k sezení podobně jako dočasně umístěná barevná socha Alexandry Koláčkové během mezinárodního sochařského festivalu Sculpture Line.

Lieder Company je společenství hudebníků zpěváků, klavíristů a dalších příznivců komorní písně a na jeho palubě naleznete přední české pěvce i mladé talenty. 26. 6. si užijete koncert S příchutí Francie v podání předních českých pěvkyň přední Ireny Troupové a Jany Hrochové, pro které je písňová tvorba jejich srdeční záležitostí. Klavírních partů se zhostí Jan Dušek. Řada skladatelů nás neustále překvapuje svými díly, mnoho z nich známe, ale existují i pozapomenuté perly, které na své objevení ještě čekají. Ty si poslechnete 18. 9. na koncertu s názvem Známě neznámí v podání mezzosopranistky Jany Hrochové a mladého barytonisty Robina Červinka, kteří patří mezi vyhledávané písňové interprety.  Připojí se k nim i další instrumentalisté včetně oceňovaného klavíristy Bohumíra Stehlíka.

Od pradávna je známý hudební romský talent, o kterém se budete moci přesvědčit 11. 7. během jedinečného koncertu letošního mezinárodního romského festivalu Khamoro. Velký sál radnice bude hostit fenomenálního klavíristu Tomáše Kača a jeho hosty – bubeníka Marka Urbánka a kytaristu Mara Cába, vystoupí zde i zpěvačka Eva Burešová a Veronika Kačová, Tomášova sestra. Kačova hudba je kritiky označována za žánr “sui generis”, natolik je jeho způsob propojení klasické, jazzové a tradiční romské hudby originální.

  1. 7. na vás čeká Večer slavných melodií / Duo L´alba, během kterého zazní v novém hávu netradičního spojení klarinetu a kytary mj. skladby Ennia Morricone, G. Fauré, a J. S. Bacha. Laureátka soutěže Pražské Jaro, vycházející hvězda české hudební scény, klarinetistka Anna Paulová a kytarista a skladatel Lukáš Sommer, jenž letos debutoval ve slavné Carnegie Hall je spojení, které nabídne netradiční hudební zážitek a vysokou interpretační úroveň. Ojedinělý večer žádá i ojedinělou dramaturgii, a tak po boku slavných melodií zazní dvě světové premiéry, psané přímo pro Duo L’alba.

Na své si přijdou i milovníci jazzu. 24. 7. proběhne na nádvoří radnice koncert již 19. ročníku festivalu Jazz Bridge – Jazzový most z Prahy do EU.  Do rytmu vás dostane Big Band & 8 lesních rohů & Martin Růža / Vocals – ČR. V prostorách Novoměstské radnice pořádá koncerty též P&J Music, jsou součástí koncertní série Jazz Meets World. Například 26. 8. zde vykouzlí z exotických inspirací hudební kaleidoskop Uriel Herman a Itamar Borochov. Izraelského pianistu a trumpetistu spojuje vášeň pro krásu a objevováním, takže se těšte na fascinující dialog jazzových hledačů.

  1. 9. jste srdečně zváni na koncert charismatického slovenského hudebníka, improvizátora, multiinstrumentalisty, zpěváka a skladatele MAOKA – Mezi nebem a zemí.  Bude to večer nabitý nádhernou atmosférou a hudbou, která hýčká, hladí na duši a léčí. Je vyhledávaným a pravidelným hostem na mezinárodních festivalech a také tvůrcem filmové hudby (např. ve filmu Bathory Juraje Jakubiska). Maokovo vystoupení vyjadřuje celé spektrum nejniternějších pocitů a nálad člověka, čímž se dotýká něčeho, co se skrývá uvnitř každého z nás.

Letos se na Novoměstské radnici již podeváté konají Stylové večery se smyčcovým orchestrem Harmonia Praga s uměleckým vedoucím, houslistou Miroslavem Vilímcem a dirigentem Štefanem Britvíkem. Na letním programu je 28. 6. Inspirace v tanci a písni – barokní tance i virtuózní „Holka modrooká“ a 8. 9. Vivaldi tentokrát bez „Čtveráku“ – a ještě něco z Itálie. V tomto roce tu proběhne také 12. ročník Novoměstského festivalu komorní hudby NOVOFEST, který bude zahájen 6. 9. recitálem Jana Mráčka a Lukáše Klánského.

  1. 9. se budete moci účastnit i zahajovacího koncertu již 31. ročníku mezinárodního hudebního festivalu vážné hudby Mladá Praha / Young Prague podporujícího mladé začínající umělce – instrumentalisty, pěvce, komorní soubory, dirigenty i hudební skladatele. Sdružení pomáhá nadějným mladým začínajícím umělcům v oboru vážné hudby – instrumentalistům, pěvcům, komorním souborům, dirigentům, ale i hudebním skladatelům.

Celý kulturní program Novoměstské radnice, všechny informace o akcích a podrobnosti naleznete na webových stránkách: http://www.nrpraha.cz/program/

Zdroj a foto: www.nrpraha.cz / Petra Baďurová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here