Novoměstská radnice v Praze čeká na ústup epidemie

0
1132

Patří mezi nejkrásnější národní kulturní památky naší stověžaté metropole, nachází se na Karlově náměstí, největším českém náměstí a zároveň jednom z největších náměstí v Evropě, jednoduše lidově řečeno na Karláku (kdysi Dobytčím trhu) a její návštěva stojí za to!

Bohatá historie této památky sahá až do roku 1348, kdy bylo založeno Nové Město pražské českým králem Karlem IV. V průběhu staletí se radnice stala svědkem mnoha dějinných událostí a její poslání se během staletí měnilo. Již dávno je známým pražským kulturním střediskem a v jejích netradičních reprezentačních prostorách se konají výstavy, koncerty, komentované prohlídky, festivaly, veletrhy a další kulturní a společenské akce pro veřejnost i uzavřenou společnost.

Vyhlídková věž radnice byla dostavěna v roce 1456 a je bezesporu dominantou tohoto památkového objektu. Původně plnila funkci protipožární „strážnice“ pro Nové Město a později z ní hlásný vytruboval hodiny. První patro věže zdobí původně gotická kaple v 18. století přestavěná v barokním stylu. Z jejího ochozu, kam vede 221 schodů, je překrásný výhled na Prahu a v bývalém bytě věžníka je umístěna stálá expozice o historii Nového Města pražského. Kolemjdoucí si mohou na dlážděném nádvoří prohlédnout kamennou kašnu a původní studnu či zajímavé sochařské dílo, posedět v kavárně se zahrádkou Café Neustadt či se objednat na známou Neviditelnou výstavu, která návštěvníkům ukáže svět nevidomých lidí.

Držme si tedy palce, aby se k nám štěstí již neotáčelo zády a mohli bychom se společně vrátit do starých kolejí bez jakýchkoliv dalších omezení a s příchodem teplého jarního počasí si ve zdraví a s optimismem mohli v centru metropole třeba právě na Novoměstské radnici užívat opět to, co nám v současné době tolik chybí: bohaté kulturní dění.

Podrobné informace o plánovaných kulturních akcí pražské Novoměstské radnice naleznete v programu na webových stránkách:

www.nrpraha.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here