VELIKONOČNÍ TRADICE VE STRAHOVSKÉM KLÁŠTEŘE

0
1220

Velikonoce jsou hlavním křesťanským svátkem. Dobré prožití tohoto svátku, souvisí také s tím, jakým způsobem prožijete tyto svátky a jak je vnímáte.

Příjemné prožití Velikonoc lze spojit s návštěvou Strahovského kláštera a bohoslužby v bazilice Nanebevzetí panny Marie. Pojďme si však připomenout, jak se stanovuje termín Velikonoc? Běžně si připomínáme výročí a svátky přesně v jejich výroční den. U Velikonoc je tomu jinak. Termín, na který připadá Velikonoční neděle, se pohybuje v rozmezí od 22. března do 25. dubna. Spory o přesném stanovení ukončil koncil v Niceji v roce 325 rozhodnutím, které platí dodnes. Velikonoce se slaví od té doby v neděli, po prvním jarním úplňku.

Malba Filozofického sálu zobrazuje vývoj věd a náboženství v jejich vzájemném ovlivňování a hledání od nejstarších dob až do doby založení sálu. Východisko a nalezení pravé moudrosti spočívá v křesťanství.

Nejstarší část dnešní knihovny, barokní Teologický sál, vznikl v letech 1671 až 1674 a hlavní klenutý Filosofický sál, který pochází z roku 1794 a svojí výškou dosahuje dvou pater budovy, stojí za prohlídku třeba před velikonočními svátky.

Otevírací doba:
celoročně: pondělí – neděle
09:00–12:00, 13:00–17:00
Otevřeno denně po celý rok kromě Štědrého dne,
Božího hodu vánočního (25. prosince) a Velikonoční neděle.

Strahovský klášter
Strahovské nádvoří 1/132
118 00 Praha 1
www.strahovskyklaster.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here