MĚLNÍK S LÁSKOU VZPOMÍNÁ A SVÁTEČNĚ SE TĚŠÍ

0
977

V listopadu a prosinci zveme návštěvníky na pořady k oslavám 30. výročí sametové revoluce i na tradiční adventní akce.

30. výročí sametové revoluce, klíčového okamžiku našich moderních dějin, je příležitostí připomenout si významné osobnosti československého předlistopadového disentu, které se staly tvářemi návratu k demokracii v našich zemích po pádu totality v roce 1989. Mělnické kulturní centrum proto připravilo dva související výstavní projekty, jejichž vernisáž se uskuteční 1. 11. v památkově chráněném funkcionalistickém Masarykově kulturním domě. Expozice Olga Havlová a Výbor dobré vůle, uspořádaná ve spolupráci s Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové, poukáže na významnou charitativní činnost nedostižné, a přesto skromné a pracovité první dámy na poli sociálním, zdravotním, vzdělávací a humanitárním. Druhá výstava, Václav Havel na Mělníku, připomene pracovní den prezidenta, který v říjnu 1998 město na soutoku Labe a Vltavy navštívil. Václava Havla poznají jako významného dramatika i diváci jeho hry Vyrozumění, kterou představí 20. 11. v kulturním domě ostravská Komorní scéna Aréna.

Významné výročí si Mělník připomene také slavnostním setkáním na náměstí Míru, kde 14. 11. u příležitosti vzpomínkového happeningu Mělník 30 let ve svobodě vystoupí mimo jiné i Okamžitý filmový orchestr Varhana Orchestroviče Bauera. V ulici Svatováclavské si mohou mělničtí i návštěvníci města připomenout osobnost Václava Havla také na fotografiích Oldřicha Škáchy. Exteriérová výstava, uspořádaná ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla, bude k vidění od 4. do 22. 11. Na Zámku Mělník se v pořadu Pocta Václavu Havlovi potkají 15. 11. v režii Jitky Čvančarové hosté E. Pilarová, E. Holubová, Z. Lobkowicz, L. Špaček a V. Marhoul. Komunitní centrum a Farní sbor ČCE v Mělníku zvou 20. 11. do Husova domu k diskusi s Ruth Šormovou na téma Svoboda není samozřejmost.

Vzpomínkově laděný listopad se promění ve sváteční adventní čas 30. 11., kdy při rozsvícení vánočního stromu představí mělničtí vinaři netrpělivě očekávané první mladé víno z letošního velmi slibného ročníku. Předvánoční těšení doplní od 19. do 22. 12. Mělnické vánoční trhy s bohatým doprovodným programem, které jako každý rok provoní náměstí Míru cukrovím, perníčky, jehličím a kořenitou vůní svařeného vína.

Mělnické kulturní centrum o.p.s. – Mekuc
U Sadů 323, 276 01 Mělník
Tel.: +420 315 622 612
E-mail: info@mekuc.cz
www.mekuc.cz

FOTO: Mirek Pásek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here