Slovenský folklor v Rožnově pod Radhoštěm

0
1264

V Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě se bude konat od 2. do 4. srpna 2019 XXI. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2019 – jediný menšinový festival u nás, věnovaný slovenské lidové kultuře. 

Foto: Jan Kolář

Celý festival v pátek večer zahájí folklorní klub Fogáš z Ostravy a folklorní skupina Bacúšan z obce Bacúch společným autorským programem „NA HOREHRONÍ TAK…“ V sobotu návštěvníky čeká program dětských folklorních souborů „Zahrajme sa…“, program krajanských slovenských souborů a zástupců minorit „Aký kraj, taký mrav“ a tradiční pořad „Od Tatier k Šumave“, v němž se představí soubory z České republiky, které uchovávají a prezentují lidové tance, písně a melodie svých předků – Slováků. Sobotní večerní pořad nazvaný „NA GEMERI PRI TANCI“ je celovečerním program zaměřený na region Gemer. 

V programové nabídce je i letos „Detský dvor“, kde se děti mohou něčemu přiučit v dětských dílničkách, zajezdit si na dřevěných koloběžkách nebo chodit na chůdách. Současně zde pro ně bude připravena i malá školička tance.

Návštěvníci se mohou těšit na řadu zábavných a soutěžních pořadů. Je to 19. mezinárodní „Mistrovství Valašského království ve stloukání másla“, spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka – Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, dále „Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje“ – na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce, muzikant a pedagog Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre, anebo „Malá škola gemerských tanců“ pod vedením tanečních pedagogů souboru Haviar a souboru Borostyán.

V neděli určitě zaujme program pro muzikantské labužníky nazvaný „Naladenô?“ a všichni účinkující, hosté i diváci se s jubilejním XXI. ročníkem MFSF Jánošíkov dukát rozloučí na galakoncertu „Z rodného kraja.“

Na jarmarku lidových řemesel, který je neoddělitelnou součástí festivalu, mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet. 

Letošní jubilejní MFSF Jánošíkov dukát věnuje jako poděkování městu Rožnov pod Radhoštěm dárek
v podobě programu DUKÁT MESTU v sobotu dopoledne na Masarykově náměstí.

Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Zlínského kraje, Jihomoravského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Fondu na podporu umenia SR, Nadace Agrofert, společnosti Váhala, s. r. o. a Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Významnými partnery jsou Svetové združenie Slovákov v zahraničí, Ochranný svaz autorský, Slovenský institut v Praze, Vinařství Nešpor a Rajský, Garmet Rožnov pod Radhoštěm, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG tisk Lanškroun, Slovak World Network a Folklórna únia
na Slovensku.

Vstupné na akci:

Základní: 100 Kč

Snížené: 80 Kč

Dětské: 50 Kč

Rodinné: 200 Kč  (2 dospělí a až 4 děti)

Festivalová permanentka: 250 Kč/dospělý; 400 Kč/rodinná; 100 Kč/dětská

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here