Světové dědictví UNESCO

0
980

Po 10 letech intenzivní a obtížné práce na přípravě potřebných dokumentů, podepisování předběžných dohod, pořádání schůzek a jednání a vypracovávání společných plánů byly Mariánské Lázně spolu s dalšími 10 lázeňskými městy Evropy zapsány na seznam UNESCO.

Zápis lázní na seznam UNESCO opět potvrzuje vysokou hodnotu bohatství, které zde máme! Jedná se především o léčivé minerální prameny, kterých je ve městě a okolí zhruba stovka a přímo na území města je jich asi čtyřicet. Prameny se liší chemickým složením a jsou bohaté na vápník, hořčík, železo, oxid uhličitý nebo sůl, a mohou tak pomoci s různými nemocemi.

Není divu, že krása pramenů a místní přírody byla popsána i v dopisech a dílech světoznámých spisovatelů, kteří byli vždy častými hosty Mariánských Lázní; například Johann Wolfgang Goethe, Maxim Gorkij, Mark Twain, Ivan Gončarov, Franz Kafka, Theodor Lessing, Josef Dobrovský, Jaroslav Seifert, Vladimír Páral a další.

Všechna lázeňská města v České republice, Německu, Rakousku, Belgii, Francii, Itálii a Velké Británii, zařazená nově na seznam UNESCO, se mohou pochlubit jedinečnou architekturou. Naše město se pyšní světoznámou kolonádou, zpívající fontánou, která letos slaví 35. výročí, nebo třeba pravoslavným kostelem sv. Vladimíra, ve kterém se nachází jediný majolikový ikonostas na světě. Těchto 11 lázeňských měst má svou bohatou historii a dlouhou tradici. Naše město navštívil devětkrát britský král Edward VII., jehož 180.  výročí narození letos slavíme. Našemu městu věnoval tyto řádky: „Procestoval jsem celou Indii, Cejlon, všechna lázeňská města Evropy, ale nikde na světě mne nechytila u srdce poezie nádherné přírody, tak jako zde v Mariánských Lázních.“ Díky Edwardovi VII. se můžeme i dnes cítit královsky v Royal Golf Clubu, dalším pokladu města, založeném právě tímto králem v roce 1905.

Na vrcholu letní sezóny můžete na kolonádě slyšet klasickou hudbu v podání Západočeského symfonického orchestru, který letos slaví 200 let od svého založení. Lázeňští hosté se tak tradičně léčí vodou, vzduchem, nádhernou přírodou, klidnými procházkami, jedinečnými balneologickými procedurami a nádhernou klasickou hudbou,  která uzdraví duši.

Zařazení na seznam UNESCO je bezpochyby vysokým hodnocením naší společné práce a novou příležitostí k přilákání turistů a lázeňských hostů, ale přináší také velkou povinnost nejen udržovat zavedený pořádek, ale také neustále zlepšovat kvalitu života občanů a návštěvníků města.

Turistické informační centrum
Mariánské Lázně
Tel.: +420 777 338 865
E-mail: info@marianskelazne.cz
www.marianskelazne.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here