VÁNOCE V ČESKÉ LÍPĚ

0
934

„Toč se a vrč, můj kolovrátku, ejhle adventu již nakrátku a blízko, blizoučko Štědrý den!“ Veršem klasika Karla Jaromíra Erbena z balady Štědrý den můžeme zahájit očekávání a těšení se na období adventu a Vánoc v České Lípě.

Vůně jehličí, svařeného vína a vánoční koledy umocňují kouzlo blížících se nejoblíbenějších svátků v roce. Pro adventní čas je připravena řada akcí, které navodí tu správnou vánoční atmosféru. V sobotu 30. listopadu v 18 hodin bude na náměstí T. G. Masaryka již tradičně slavnostně rozsvícen vánoční strom. Těšit se můžete na doprovodný program, který si přichystaly mateřské a základní školy, vánoční Lípě zahrají a zazpívají také hudební talenti z místní základní umělecké školy. Přijede Divadlo Kvelb a od 15 hodin zahraje představení
Naděje zrození, v 17 hodin v České Lípě zazpívá známá zpěvačka Ewa Farna.

Poslední listopadový den začíná advent také na vodním hradě Lipý a v blízkém Centru textilního tisku. Na vánočních dílnách si mohou návštěvníci vyrobit vánoční věnec nebo další výzdobu. Nebude chybět ani přednáška s adventní tematikou Zima v Lužici a vánoční povídání Přástky v duchu Vánoc. V sobotu 7. prosince si Českolipané užijí tradiční vánoční jarmark s živým zvířecím betlémem, kulturním programem, soutěžemi pro děti a prodejními stánky. Centrum textilního tisku si připravilo na tento den Mikulášský koncert. V roli Mikulášů vystoupí FiddleFarm Band a jejich hosté. Již tradičně je i v letošním roce vyhlášena soutěž Pečeme vánoční cukroví.

Vlastivědné muzeum a galerie pořádá od 3. do 8. 12. již třicáté Vánoční trhy v muzeu s širokou nabídkou ručně vyráběného zboží, šperků, textilních výrobků, pletené módy, keramiky, svícnů, vánočních ozdob, kvalitních mýdel, hraček, výrobků z přírodních materiálů, dekorací, čajů, produktů z medu a domácích marmelád. Pro malé návštěvníky je připraveno i několik dílniček, dospělí si mohou mezitím venku pochutnat na teplé medovině nebo svařeném víně a k tomu zakousnout dobroty z pestré nabídky. Chybět nebude ani hudební program v Biberově síni, kde ve čtvrtek 5. 12. proběhne od 15.30 setkání s Mikulášem a jeho pomocníky. V sobotu 14. 12. je připraveno tradiční Čekání na Ježíška s vánočními a adventními tvůrčími dílnami, staročeskými tradicemi a zvyky s ukázkami starých lidových řemesel.

Více informací se dozvíte na www.lipy.cz nebo www.muzeumcl.cz.

 

Regionální turistické informační centrum
Mobil: +420 734 260 895
E-mail: rtic@mucl.cz
mestoceskalipa.cz
turistika.mucl.cz

FOTO: Vít Černý

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here