Vánoce v Dolním Poohří

0
911

Kde strávit poslední adventní víkend, kam vyrazit na Štědrý den a kde bude otevřeno    o vánočních svátcích? Připravili jsme pro  vás tipy pro závěr roku 2019 v Dolním Poohří.

Čtvrtý adventní víkend
Na poslední adventní neděli se chystá na žateckém náměstí Svobody od 15 hodin program na ledové ploše a od 16 hodin zpěv koled v režii Žateckého okrašlovacího kolektivu. • V Oblastním muzeu v Lounech oslaví poslední adventní neděli přípravou a ochutnávkami viktoriánských vánočních dobrot. Program, který doprovází vánoční výstavu, se koná od 10 do 15 hodin a naváže na něj koncert vánočních melodií v podání Josefa Bláhy a Marie Wiesnerové. • Pohanské zvyky, spojené se zimním slunovratem, si můžete vyzkoušet v sobotu 21. prosince v Archeologickém skanzenu v Březně u Loun. Čekají vás ukázky pravěkého vaření, bubnování a tvořivý program, otevřeno od 13 do 16 hodin. • Kapří trh se zábavným programem pro děti bude otevřen v sobotu i neděli od 11 do 17 hodin v parku u radnice v Chomutově. V sobotu od 14 hodin tam navíc své umění předvedou ledosochaři. Po oba dny posledního adventního víkendu pokračují na náměstí 1. máje vánoční trhy s kulturním programem ve stanu. • Také čtvrtou adventní neděli se můžete projít s průvodcem slavnostně vyzdobeným zámkem Červený Hrádek. Připraveno je pět adventních prohlídek od 13 do 19 hodin, rezervace míst je nutná. • Netradiční čekání na Ježíška představuje návštěva Muzea československého opevnění na Kočičáku u Chomutova. Jak vypadaly Vánoce v zákopech, se dozvíte během vzpomínkové akce v neděli 22. prosince od 10 do 15 hodin.•

Adventní koncerty
Dva adventní koncerty Loutny české za doprovodu mluveného slova Františka Kreuzmanna ml. si můžete vyslechnout v Chomutově v neděli 22. prosince. První začíná v 15 hodin v Galerii Lurago, druhý v 18 hodin v kostele svatého Ignáce. Další vánoční koncert se koná také v kostele svaté Kateřiny, v sobotu 21. prosince od 10 hodin vystoupí sbor Na-Hlas.• Poslední adventní koncert zazní v sobotu 21. prosince zámkem v Klášterci nad Ohří. Účinkují Denisa Birošová a Martina Švandrlíková a smyčcový soubor Cantabile Strings, začátek v 18 hodin. • V sobotu 21. prosince v 10 hodin si můžete přijít zazpívat koledy na Mírové náměstí do Loun. Doprovodí vás sbory Iluze a Senior Melody. • Vánoční koncert Tria Cum Amore se bude v sobotu 21. 12. od 17 hodin konat v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Horním Ročově. • V Kulturním domě v Lubenci se koná vánoční koncert v sobotu 21. prosince od 19 hodin.

Štědrý den
Okrašlovací spolek Budíček pořádá program nazvaný Vánoční tradice v kostele Jana Křtitele ve Vroutku. Začíná ve 13.30 hodin, od 15 hodin se koná svátost s otcem Alexandrem a pěveckým sborem Egeria. K dispozici bude také betlémské světlo. • Žádný rok nemůže na Štědrý den chybět na zámku Červený Hrádek u Jirkova živý betlém. Poklonit Ježíškovi se můžete od 11 do 15 hodin, průvod vyjde každou celou hodinu. • Živý Betlém budou mít na Štědrý den i v Chomutově na náměstí 1. máje. Taktéž je otevřen od 11 do 15 hodin a doprovodí ho vánoční trh. • V kostele svatého Ignáce na chomutovském náměstí 1. máje zazní o půlnoci Rybova Česká mše vánoční. Zpívá smíšený pěvecký sbor Hlahol za doprovodu Komorního orchestru města Chomutova. • Ve sportovním duchu můžete prožít Štědrý den v Lounech. Na náměstí před radnicí startuje v 10 hodin Vánoční běh, kterému bude předcházet rozcvička. Startovné dobrovolné ve prospěch útulku v Jimlíně. • Do kostela svatého Bartoloměje ve Smolnici na Lounsku si můžete přijít od 15 hodin zazpívat koledy.• V kostele svatého Petra v Lounech koncertuje o Štědrém večeru pěvecký sbor Harmonie z Loun, začátek ve 21.30 hodin.

Vánoční svátky
Pokud si budete chtít během svátků zasportovat, vydejte se 26. prosince ke KZ Orfeum v Kadani. V 10.30 hodin tam startuje Štěpánský běh v městském parku. Trasa měří 5,6 km a startovné je 30 korun.• Vyrazit můžete také bruslit. Ledová plocha je zdarma k dispozici na Mírovém náměstí v Kadani. Otevřeno je denně od 9 do 18 hodin, na Štědrý den a Silvestra od 10 do 15 hodin.• Na svatého Štěpána pobaví návštěvníky KD Zastávka v Lounech pravidelné odpoledne s Lounskou třináctkou, začátek ve 14 hodin. • Astronomická společnost Chomutov zve 26. prosince na vánoční setkání s pozorováním, které se bude konat od 18 hodin na louce u bývalého kina Oko v Lipské ulici. • S Klubem českých turistů se můžete 26. prosince vydat na zříceninu hradu Pravda v přírodním parku Džbán. Setkání nazvané Kouzlo vánočního lesa se koná mezi 11. a 12. hodinou, vlak z lounského nádraží vyjíždí v 9.38 hodin.

Vánoční výstavy
V Regionálním muzeu v Žatci si můžete až do konce roku prohlédnout vánoční výstavu betlémů, která nabídne množství ukázek betlémářské práce z mnoha materiálů,  jako je vosk, dřevo, papír, sklo, sláma či perníkové těsto. Na Štědrý den můžete na tuto výstavu přijít od 13 do 17 hodin, o dalších svátcích je zavřeno.• V kadaňském Františkánském klášteře bude i poslední adventní víkend otevřena výstava Kouzlo dřevěných hraček, která představuje tradiční výrobu v Krušných horách. Přístupné od 10 do 17 hodin.• V Oblastním muzeu v Lounech připomíná vánoční dobu před 130 lety, kdy bylo muzeum založeno, výstava Čas radosti, rozmilosti. Přijít si ji prohlédnout můžete i na Štědrý den od 10 do 16 hodin, a to zdarma.

Přiložené fotografie:
červený hrádek zima.jpg – Zámek Červený Hrádek u Jirkova. Foto: KVIZ  Jirkov.

Vanoce chomutov.jpg – Vánoční trh na náměstí v Chomutově, foto: H. Fučík, město Chomutov.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here