Hlinsko a okolí se pyšní několika unikáty

0
1132

Pokud jste se rozhodli letošní léto trávit v České republice, jistě sami vidíte to nepřeberné množství lákavých cílů. Naše vlast je plná zajímavých míst, která jsou více či méně známá. Určitě stojí za to se rozjet všemi směry a pokud to bude směr Hlinsko, máme pro vás několik tipů.

Město Hlinsko naleznete ve středu České republiky, na rozhraní dvou chráněných krajinných oblastí Železných hor a Žďárských vrchů, z části na území Národního geoparku Železné hory. Protéká tudy řeka Chrudimka, která se vine celou Turistickou oblastí Chrudimska-Hlinecka, ke které město náleží.

Prvním tipem na výlet je návštěva Pekla Čertovina, které naleznete cca 2 km od Hlinska. Bezesporu se dá napsat, že místní peklo je světovým unikátem. Stavba, která je v nadzemní části výjimečná svým vzhledem, je v její podzemní části 12 m hluboká. Celým peklem vedou stovky metrů chodeb a všude narazíte na opravdové čerty. Pohádkové peklo je atrakcí pro děti, ale i dospělé. Návštěvnické okruhy vás provedou celým peklem a mají pro vás připraveny zážitky, které vás vtáhnou do děje a života opravdového pekla.

Dalším tipem na výlet je Muzeum v přírodě Vysočina, které má dvě expozice. První je Památková rezervace Betlém, a to přímo v centru Hlinska. Jedná se o architektonicky dochovaný soubor lidových staveb, převážně roubených chaloupek drobných řemeslníků. V modré chaloupce naleznete tkalcovnu pana Josefa Fidlera, který zde vyrábí unikátní „Hlineckou žinylku“ a další ručně tkané výrobky. A když píšeme o unikátech, tak nesmíme
zapomenout zmínit masopust. Pro svoji jedinečnost byly Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku v roce 2010 zapsány na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Ten pravý masopustní rej zažijete samozřejmě až v zimě, ale celý rok je pro vás připravena expozice k masopustu v jedné z chaloupek na Betlémě. Jedná se pak o samostatný návštěvnický okruh. Nebo si můžete prohlédnout masopustní průvod v životní velikosti vyřezaný ze dřeva.

Druhou expozicí Muzea v přírodě je 8 km od Hlinska vzdálený Veselý Kopec, kde naleznete převážně zemědělské usedlosti, drobné hospodářské a sakrální stavby. Tyto stavby sem byly přemístěny z blízkého okolí a tvoří celek, který má připomínat život venkovského obyvatelstva od pol. 19 do pol. 20 stol. Veselý Kopec patří už dlouhá léta k nejnavštěvovanějším památkám Pardubického kraje. Při nepřízni počasí můžete zavítat do místního Muzea a galerie, kde během léta probíhá letos již 61. ročník Výtvarného Hlinecka. Pokud počasí přeje, doporučujeme se projít po našich nově zrekonstruovaných oddychových stezkách, kde můžete např. kráčet po obnovené kupecké cestě, která zde vedla již v 16. století.

Jen krátce se zmíníme o akcích, které můžete letos v Hlinsku navštívit. Během prázdnin vás Městský kulturní klub Hlinečan pozve na pohádky na Betlémské návsi. Větší akcí jsou tradiční Adámkovy folklórní slavnosti poslední víkend v srpnu nebo na konci září 26.9. velký Svatováclavský jarmark. Místní Pivovar Rychtář je vyhlášen pořádáním hudebních koncertů. Po drobných úpravách, které jsou v letošním roce potřeba zajistit, se i tam můžete těšit na několik hudebních produkcí známých hudebních skupin.

Srdečně vás zveme do našeho kraje a těšíme se na návštěvu. Veškeré informace poskytne:

Turistické informační centrum Hlinsko
Čelakovského 561 (Betlém)
539 01 Hlinsko
Tel.: +420 731 697 418
E-mail: ic@hlinsko.cz
www.facebook.com/hlinecko
www.hlinsko.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here