JAVORNÍK – ZÁMEK JÁNSKÝ VRCH

0
2067

V samém horním rohu jesenických hor na skalnatém kopci nad městem Javorník se vypíná krásný, ale často turisty opomíjený zámek. Tvoří přirozenou dominantu Javorníku i celé rovině v okolí polských měst Paczkowa, Otmuchowa a Nisy.

Historie zámku je spojena s biskupstvím v polské Vratislavi, které objekt a s ním i celé Jesenicko vlastnilo od roku 1348. Prohlídkové trasy vás provedou reprezentačními místnostmi s výstavou sbírky dýmek, jedné z největších v České republice a hospodářským zázemím zámku. Technicko-uměleckou raritou je unikátní dochované plynové osvětlení interiérů i hlavního nádvoří zámku.

Jeho historie započala snad již v 2. polovině 13. století, kdy byl postaven na strategicky výhodném místě nad javornickým sídlištěm hrad. První písemná zmínka o hradu Javorník pochází z roku 1307 a objekt je v té době majetkem svidnických knížat. Nyní je ve správě Národního památkového ústavu, ú.p.s v Kroměříži. Od 1. ledna 2002 je objekt zapsán do seznamu národních kulturních památek.

Zámek jsme navštívili jedno nedělní horké odpoledne a navštívili jsme okruh s hospodářským zázemím (zámecká kuchyně, byt správce, jídelna pro sloužící, koupelna), které často bývá při prohlídkách památek návštěvníkům skryto. Také výklad paní průvodkyně byl i pro děti velmi zajímavý a poučný. Pro dětské návštěvníky zde mají i prohlídku v pohádkových kostýmech. Rádi bychom si určitě prohlédli i sbírku dýmek a kuřáckých potřeb, která má na 1200 exponátů. Proto se na zámek časem rádi vrátíme.

 

TEXT | FOTO: Julie Vilkošová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here