Jižní Čechy zvou na bohatý program opravdových Velikonoc

0
651
Velikonoce v jižních Čechách

Po dvou letech covidových omezení se letos na jih Čech znovu vrací opravdové jihočeské Velikonoce. Nabídnou tradice, místní zvyky, trhy, speciality v nejlepších restauracích, ale také zcela nové ojedinělé akce.

Například tradiční jarní velikonoční trhy či jarmarky bude možné v různých termínech navštívit v Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Táboře, Jindřichově Hradci, Dačicích, Slavonicích, Blatné, Vimperku, Kestřanech, ve Vodňanech, Třeboni, Českých Velenicích, Písku či Bohumilicích. Na tradiční lidové zvyky spojené s těmito svátky se můžete podívat například do vodního mlýna v Hoslovicích. Spolehlivě nikde nebudou chybět řehtačky, nahrazující zvuk zvonů, které podle pověsti zvony „odletěly“ do Říma, barvená vejce, jimiž se dívky a ženy odměňují chlapcům a mužům za vyšlehání pomlázkou z mladých vrbových proutků, stejně jako voňavé mazance či symboličtí beránci. „Velikonoce na talíři“ si vychutnáte v Českém Krumlově, kde místní restaurace a kavárny chystají velikonoční a jarní speciality.

Na desítkách míst Jihočeského kraje se ovšem budou konat akce s Velikonocemi souvisejícími, ale naprosto moderní a často velice originální. Jako příklad bych mohla uvést třeba Velikonoce s Gumpem v táborském Muzeu čokolády. Pro rodiny s dětmi jsou pak připraveny výtvarné dílničky, workshopy i hry po celých jižních Čechách.

Za zmínku stojí mimo jiné určitě také „Velikonoce na Hluboké“. Ty veřejnosti znovu nabídnou kraslice, „jaké svět neviděl“. Jako první je budou mít možnost na vlastní oči spatřit všichni ti, kteří se do Hluboké nad Vltavou vydají na Velký pátek 15. dubna. A bude to pohled skutečně unikátní. Každá z šestnácti betonových kraslic je 105 centimetrů vysoká a váží bezmála 500 kilogramů. Z přepočtu průměrné velikosti vejce a nosnice kura domácího vyplývá, že vejce této velikosti by mohla snést pouze gigantická slepice, která by od země až k hřebínku na hlavě měřila přibližně sedm metrů. Stezka za obřími kraslicemi bude fungovat až do 29. května.

Podrobný seznam akcí a kompletní nabídku letošních Opravdových Velikonoc v jižních Čechách lze v přehledné formě nalézt na webu „Jižní Čechy“:  https://www.jiznicechy.cz/kalendar/6526-opravdove-velikonoce-v-jiznich-cechach

Velikonoční_Budějovicko
Velikonoční hrkání v Třeboni
Velikonoce na Hluboké – hledání velikonočních kraslic

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here