Karlovarský kraj – města jako brány do regionu

0
783

Karlovarský kraj to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se do historických měst odkud můžete podnikat výlety za poznáním magických míst.

Aš – město na špičce České republiky slaví 150 let

Aš slaví v letošním roce výročí 150 let od doby, kdy se stala městem. K významnému jubileu plánuje nespočet kulturních a společenských akcí a oslavy ve velkém stylu. Nejzápadnější cíp naší republiky nabízí návštěvníkům díky své historii a nedotčené přírodě mnoho možností vyžití. Ve městě a jeho okolí se zachovala celá řada významných památek, které stojí za to mezi oslavami navštívit. Dominantou je kamenná rozhledna na vrcholu Háj a jen několik kilometrů od Aše se nachází romantický hrad Seeberg. Pokud vás láká spíše člověkem nedotčená krajina a nádherná příroda, Ašsko si zamilujete. Díky téměř sto padesáti kilometrům značených cyklotras a bohaté paletě sportovišť, si Aš oblíbí i příznivci aktivní dovolené.

TIP: Nová naučná stezka v Aši vás zábavnou formou seznámí s místy, kde se tvořila historie.

Cheb – po stopách středověkých kupců

Ve městě Cheb, najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si třeba unikátní komplex hrázděných kupeckých domů ze 13. století zvaný Špalíček nebo Chebský hrad, kde se odehrála královská svatba a taky úkladná vražda pobočníků knížete Albrechta z Valdštejna. Obrovský sportovně-rekreační areál Krajinka v podhradí nabízí kromě jiného hned několik víceúčelových sportovišť a piknikovou louku k odpočinku. Skutečným fenoménem je stezka „Pod střechami chebských domů“, která vás provede po půdách městských domů na chebském náměstí.

TIP: Cyklostezka Ohře – Z Chebu do Karlových Varů vede podél řeky jedna z nejkrásnějších cyklostezek Karlovarského kraje, která nabízí nespočet zajímavostí, jako třeba hrad Loket nebo Svatošské skály. V létě je řeka Ohře také oblíbeným cílem vodáků. Stačí si jen vypůjčit kánoi či raft a vyrazit za dobrodružstvím.

Ostrov a jeho historické kouzlo

Na úpatí Krušných hor leží město Ostrov s památkami od románského slohu, přes gotiku, renesanci, baroko až po architekturu 50. let 20. století známou jako Sorela. Architektonickým skvostem je Posvátný okrsek, který učaruje milovníkům barokní architektury. Ostrovský zámek ukrývá národní kulturní památku – stříbrnou šlikovskou mincovní kazetu, ale také třeba Mydlářův katovský meč a soubor jáchymovských tolarů.

TIP: Na ostrovském zámku vás čeká nová multimediální expozice „Zámecká zahrada v proměnách času“, která vám přiblíží vývoj unikátní zámecké zahrady, která neměla v českých zemích svého času obdoby.

Sokolovsko plné kontrastů

Hornické město nedaleko Karlových Varů, známé především díky těžbě hnědého uhlí, vás překvapí množstvím parků, krásou okolní přírody i nemalou dávkou historických památek. Navštivte třeba zříceninu hradu Hartenberg nebo klasicistní zámek Sokolov, kde se nachází muzeum s expozicí zaměřenou na přírodu a dějiny hornictví. A když vás téma hornictví nadchne, nevynechte zaniklý cínový důl Jeroným s impozantními středověkými komorami a důkazy dobývacích metod. Na statku Bernard si pochutnáte ve zdejší restauraci a ověříte si svoji zručnost v řemeslných dílnách. A pokud dostanete žízeň, spláchněte ji třeba v minipivovaru Permon, který je umístěn v budově kláštera sv. Antonína Paduánského.

TIP: Cesta za pivem Karlovarský krajem – Možná byste nečekali, že v Karlovarském kraji se nachází hned několik pivovarů od těch nejmenších až po ty, co vyvážejí do celé země. Najdete tady klasické ležáky, ale i speciály s vřídelní vodou nebo bylinkami podobnými těm z Becherovky. Více na www.cestazapivem.cz

Více tipů na výlety najdete na:

www.zivykraj.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here