Vydejte se na nejkrásnější místa Karlovarského kraje

0
898
Mariánské Lázně

Kraj lázním zasvěcený

Karlovarský kraj je proslulý především jako kraj lázeňský, za což vděčí mimořádnému bohatství na přírodní léčivé zdroje, které pomáhají léčit a také předcházet civilizačním chorobám.

Lázeňská města jsou plná architektonických skvostů, které dodávají kraji noblesu. Jedinečná atmosféra tu skrze lázeňské kolonády, upravené parky a zdobené historické budovy dýchá na každém kroku. Právě díky unikátní architektuře, ale také celostnímu přístupu ke zdraví a léčbě, se lázeňský trojúhelník uchází společně s dalšími významnými lázeňskými městy z Evropy o zápis na seznam světového dědictví UNESCO.

Naplánujte si svůj pobyt v některém z lázeňských měst, odkud můžete podnikat výlety za  poznáním magických míst.

Krásné památky i přírodní unikáty

Karlovarský kraj ale není jen krajem lázeňským. Na poměrně malém území najdete neuvěřitelné množství historických památek i přírodních unikátů. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější, které byste určitě neměli vynechat.

Hrad Loket

Hrad Loket

Gotická perla se tyčí na skalním ostrohu v zákrutě řeky Ohře již od 13. století. Dřívější sídlo českého krále Karla IV.dnes platí za klenot celého kraje. Hrad Loket zve návštěvníky do svého hradního vězení s expozicí útrpného práva, muzea historických zbraní nebo na výstavu dobového porcelánu. V podhradí se nachází amfiteátr s neopakovatelnou atmosférou, kde se během roku pořádají mnohé kulturní akce.

Zámek Kynžvart

Zámek Kynžvart

V klasicistním zámku – bývalém sídle kancléře Metternicha najdete mimo jiné muzeum s přírodními i technickými kuriozitami nebo exotickými zbraněmi. Mezi skvosty zámku patří socha bohyně Diany podle vzoru z Versailles nebo jedinečná zlatá zámecká jídelna.

TIP:
K procházkám v okolí vybízí přírodní rezervace Kladská, jedna z nejstarších a nejrozsáhlejších rezervací na Karlovarsku. Naučná stezka začíná před loveckým zámečkem a vede kolem rybníka po dřevěných chodníčcích.

Bečov nad Teplou

Zámecký areál Bečov nad Teplou ukrývá druhou nejvzácnější zlatnickou památku Česka – relikviář svatého Maura, jehož objevení je opředeno doslova špionážním příběhem. Hned vedle zámku se na vysoké skále tyčí neméně významný gotický hrad.

TIP:
Milovníky přírody osloví rozsáhlá botanická zahrada, která nabízí odpočinek ve stínu vzrost lých stromů či projížďku na pramicích po jezírku. Sportovci mohou vyzkoušet skalní bioferratu pro zkušené i začínající lezce.

Zámek Chyše

Zámek Chyše

Zámek z 12. století proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých mistrovských dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Součástí zámku je i rozsáhlý a vzácný park.

Projít si můžete zámecké interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, sklepení nebo expozici věnovanou právě Karlu Čapkovi.

TIP:
Ve zdejším historickém pivovaru s restaurací vám načepují pivo dle staročeské receptury.

Soos

Přírodní rezervace Soos

Jednou z nejznámějších lokalit mimořádného významu je národní přírodní rezervace Soos, přezdívaná český Yellowstone. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera a nabízí pohled na četná rašeliniště a slatiniště, vývěry minerálních pramenů a probublávající oxid uhličitý takzvaných mofet – bahenních sopek.

Krušné hory

Krušnohoří nabízí bohaté vyžití pro celou rodinu v každém ročním období. V zimě jsou známé jako lyžařské centrum. V létě si tu přijdou na své milovníci turistiky a jízdy na kole. Na svých toulkách můžete navštívit Božídarské rašeliniště s chráněnými druhy rostlin a živočichů, Ježíškovu cestu nebo netradiční Boží vyhlídku.

TIP:
Pokud jste připraveni na pořádnou dávku adrenalinu, měli byste vyzkoušet zdejší trailparky na Plešivci a Klínovci.

Krušnohorské hornické památky na seznamu UNESCO

Štola č. 1

Divotvorná hornická krajina Krušnohoří byla v roce 2019 zapsána na seznam UNESCO. Mezi nejznámější lokality v kraji patří Hornická krajina Abertamy-Boží Dar-Horní Blatná s prohlídkovou štolou Johannes u Božího Daru a cínovým dolem Mauritius u Abertam. Fascinující jsou také Vlčí jámy, pozůstatky cínových dolů z 16. století. Zlatým hřebem návštěvy Krušnohoří je výlet do Jáchymova a návštěva prohlídkové Štoly č. 1, Muzea Královská mincovna a Naučné stezky Jáchymovské peklo. Vynechat byste neměli ani Rudou věž smrti u Ostrova.

Víte, že…?

V Jáchymově se razily stříbrné mince tolary, podle kterých je pojmenován (nejen americký) dolar.

Další tipy na výlety najdete na www.zivykraj.cz a na blog.zivykraj.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here