ZÁMKY NA ORLICI ANEB ČESKÁ LOIRA

0
3037

Tento francouzský fenomén na české řece najdete na východě Čech na Divoké Orlici, která je právem nazývána jako řeka hradů, zámků a příběhů.

Čeká vás tu totiž obdivuhodná rozmanitost co do historických památek tak zážitků, ale zaujme vás i členitost a malebnost krajiny Podorlicka. Toto nebývalé bohatství, které kraj pod Orlickými horami dosud ukrýval, ocenily i na úrovni Evropy. Zámky na Orlici se totiž od loňského roku mohou pochlubit titulem Evropské excelentní destinace!

Údolí řeky Divoké Orlice tu spojuje na úseku 9 km dva středověké hrady a čtyři romantické zámky. A další jsou v jeho okolí! Cestu sem si tak chce naplánovat na více dnů. Každé z panských sídel nabízí jiný zážitek a jejich nabídky se tu krásně doplňují. Navíc většina z nich je nadále v rukou původních šlechtických rodů a potkat se tu tak můžete i s jejich majiteli. Paní hraběnka Diana Phipps Sternbergová na svém zámku v Častolovicích bydlí, zrovna tak na sousedním Novém zámku v Kostelci nad Orlicí František Kinský nebo rodina Kolowratů na nedalekém zámku v Rychnově nad Kněžnou. Proti proudu řeky neminete zámek Doudleby a přehlídku zámků podél Divoké Orlice uzavírá zámek Potštejn. Dominantou oblíbeného letoviska je však nedobytný hrad Potštejn. V minulosti byl dobyt pouze jednou, a to samotným Karlem IV., toho času ještě kralevicem.  Hrad však proslul především pověstí o pokladu, který zde v podzemní ukryl loupeživý rytíř Mikuláš a který proslavil svým románem Alois Jirásek. Podél řeky, lipovou alejí přes Anenské údolí s westernovým kempem dojdete až do Litic, na hrad Jiřího z Poděbrad.

Návštěvu České Loiry si můžete navíc od letošního roku zpestřit i novou turistickou hrou s putováním po hradech a zámcích údolím Divoké Orlice. Ta je spojena se stále oblíbeným sbíráním razítek, a to rozmanitých erbů. Zda-li pak víte, co znamená v erbu korunka s devíti hroty? Takový erb najdete hned u tří z navštívených panských sídel! Hrací karty s mapkou putování získáte za symbolickou cenu na všech šesti historických památkách a razítka tu obdržíte po zakoupení vstupenky na prohlídku. Budete-li úspěšní a navštívíte všechna místa České Loiry, čeká na vás navíc roztomilý a originální dárek jako milá vzpomínka na vaše putování po zdejších Zámcích na Orlici.

Zámky na Orlici – místa s příběhem.

Na České Loiře se projdete historií od středověku, přes renesanci, baroko až po empír, ale především vás tu čekají příběhy, které vás chytnou u srdce! Při návštěvě kteréhokoliv ze zdejších zámků hned pocítíte, že jsou místy, kde se žije, ale zrovna tak tu ucítíte energii, kterou do obnovy rodových sídel jejich majitelé dali a stále dávají.  Majetek dostali zpět či koupili v zubožených podmínkách. V Častolovicích sloužil zámek jako internát, v Potštejně jako středisko ROH, v Kostelci byl výzkumný ústav chovu prasat a zrovna tak si prožil své období temna i zámek Doudleby, kterému hrozil dokonce zánik.

Nyní se nechce ani věřit, čím si zámky prošly. Častolovický zámek vás dnes přivítá útulnými interiéry. Mezi nejhezčí prostory patří Rytířský sál s renesančními kazetovými stropy nebo arkádová chodba s květinovou výzdobou. Na každém kroku se tu promítá vkus, smysl pro detail a profese paní hraběnky Diany, úspěšné bytové architektky. Jejího talentu využila i rodina Olgy a Václava Havlových. Vzácné přátelství paní hraběnky tu připomínají i dva čerstvě vysazené stromy pro Olgu Havlovou. V minulosti zde zasedla i Visegradská čtyřka.

Nový zámek v Kostelci má své místo naopak na poli kultury s řadou zvučných jmen a příjemných setkání, ať již při některé z výstav, koncertů či festivalů. Tímto směrem se vydává i sám František Kinský, významný donátor kultury, kterého si lidé oblíbili i jako průvodce úspěšného pořadu České televize Modrá krev. Však se již připravuje další pokračování tohoto seriálu po stopách české šlechty! Budete-li mít štěstí, zámkem vás může provést i přímo František Kinský. Činí tak párkrát do roka a jeho prohlídky mají obrovský úspěch. Nejhezčím prostorem kosteleckého zámku je Zámecká knihovna, která se ač k nevíře i přes neblahou minulost v čase totality zachovala, nebo Zrcadlový sál, který je oblíbeným místem především svatebčanů, zrovna tak jako monumentální platan v zámeckém parku.

Zámek Doudleby je nepřehlédnutelný především svou ojedinělou sgrafitovou výzdobou, kterou doplňuje renesanční arkáda a toskánské sloupy. Je dílem italských mistrů a není divu, že zaujal i režiséra Juraje Jakubiska pro natáčení filmu Bathory. Najdete tu ale také jedny z největších kachlových kamen v České republice nebo rozsáhlou sbírku madon v Zámecké kapli. O zámek se dodnes stará Petr Dujka, syn Eleonory Dujkové, rozené Litic z Bubna, který se pustil i do rekonstrukce zámeckých hospodářských budov, kde se již brzy otevře apartmánové ubytování a konferenční prostory.

Nezapomenutelná návštěva vás čeká i na barokním zámku v Potštejně. Ten baví hlavně děti! Zde vás vtáhnou do dějin rodu Harbuval Chamaré hranými kostýmovanými prohlídkami. Ale obdivovat tu budete i Zámeckou knihovnu nebo Mramorový sál s původními lustry z českého křišťálu. Na prohlídku podzemí Bubákova vás doprovodí tajemný mnich a dětským hrám je v zámeckém parku vyhrazeno Bludiště Karla IV., plné kulis a herních prvků na téma života českého krále. Témata prohlídek zámeckých interiérů se každý rok mění a jsou vždy provázané zajímavým příběhem tak, aby byly přitažlivé hlavně pro dětské návštěvníky. Letos je na téma Hraběnčiny nové šaty. Na zámku připravují ples a paní hraběnka je churavá. Přijeďte se podívat, jak to všechno dopadne? Kulturní zážitky pro vás připravují i na zdejších hradech. Hrad Potštejn zve každé léto na oblíbený festival Divadelní Potštejn nebo na netradiční prohlídky Přepadení na kupecké stezce se středověkým tržištěm. Po stopách šlechtických rodů se dostanete také na hrad Litice, který je sice jako jediný ve vlastnictví Národního památkového ústavu, ale letošní prohlídky se nesou v duchu národního tématu Šlechta českých zemí v evropské diplomacii. Na litickém hradu vám tak letos připomenou osobnost českého krále Jiřího z Poděbrad a jeho projekt na mírovou organizaci křesťanských států. Zámecké parky, obory, kavárny i restaurace… Odpočiňte si tu.Kromě kultury vás tu zlákají i příjemné procházky rozlehlými parky a oborami nebo zámecké kavárny a restaurace. Jako je třeba Toniova kavárna a restaurace na Novém zámku v Kostelci s příjemnou venkovní terasou. Nese název po bratrovi Františka Kinského – Antonínovi, který je mezi lidmi znám z filmu Zapomenuté světlo (red. zde hrál ač jako neherec hraběte Kinského). Ač byl zkušený restauratér a sám vlastnil několik pražských restaurací, otevření kostelecké kavárny se bohužel nedožil. O její provoz se tu stará Františkův syn Kristian, který se činí i v zámecké kuchyni. Vyzkoušejte tu třeba jeho hraběcí panna cottu nebo limetkový dort. Již vás asi nepřekvapí, že se právě tady koná i tradiční Food festival. Zavítejte sem na sklonku léta a dopřejte si tento velký piknik v zámeckém parku u Kinských!

Doslova oázou klidu je pak procházka častolovickou oborou s jeleny a bílým daňky. Nejvíce oblíbený je tu ale Zámecký zvěřinec s možností krmení zvířat. Ročně sem zavítá přes 80 tisíc návštěvníků. To je také nejmilejší místo paní hraběnky, zvířata ji již na dálku poznají. Tedy společně s rozáriem, které čítá na dvě stě druhů růží, o které se dosud s láskou stará. Řadu z nich si paní Diana dovezla z Anglie, kde strávila část svého života. Na nádvoří zámku najdete příjemné posezení v zámecké restauraci a výjimečnost okamžiku vám tu dotvoří tóny vážné hudby. Občerstvení vám ale nabídnou i přímo v parku, v altánu Gloriet u vodní zahrady.

V Doudlebách se pro změnu můžete ponořit do poznání v Muzeu přírodovědy, které ukrývá jednu z největších sbírek u nás. Najdete jej hned vedle zámku v bývalé zámecké sýpce, zrovna tak jako Babiččin dvoreček s hospodářskými zvířaty. I zde mají stylovou kavárnu, ideální místo pro to správné usazení zážitků z návštěvy zámku. Vyhlášené jsou tu i pravidelné farmářské trhy s regionálními produkty.

I při návštěvě Potštejna se nezapomeňte odměnit. Na domácích dezertech i výborné kávě si pochutnáte v Zámecké cukrárně a v podzámčí najdete Řemeslný pivovar Clock, nově i s venkovním výčepem. Pivovar tu byl zrušen před 1. světovou válkou a přesně po sto letech se tu začalo opět vařit pivo. V podhůří Orlických hor je však pivovarů mnohem více. Některé z nich propojuje Podorlická pivní stezka, z Potštejna se tak po stopách tohoto lahodného moku dostanete na kole přes Rychnovský pivovar až ke Staročeskému pivovárku do Dobrušky. Od zámku se můžete projít po křížové cestě přímo na hrad, nebo se podél řeky vydat na Vochtánku. A láká-li vás projížďka na koních, je tu pro vás jako stvořený Kovářův dvůr, který najdete na okraji Potštejna v obci Brná.

Zámek kam se podíváte…

Podorlicko je na panská sídla opravdu bohaté. Pár kilometrů od České Loiry se vyjímá další ze šlechtických sídel,  Kolowratský zámek v Rychnově nad Kněžnou. Zámecký areál se Santiniho chrámem Nejsvětější Trojice patří k nejkrásnějším barokním celkům v Čechách vůbec, a Zámecká zvonice ukrývá třetí největší zvon u nás. Jeho tón se řadí k nejhezčím v Evropě. Nenechte si ho ujít! Slyšet jej můžete o nedělích nebo při prázdninových putováních Rychnovem se Zilvarem z chudobince (red. postava z Poláčkova románu Bylo nás pět). Oblíbeným turistickým cílem je také renesanční zámek rodu Colloredo-Mansfeldů v Opočně, který vyniká svými arkádami, sbírkami zbraní či trofejí, ale také rozlehlým parkem s údolím Zlatého potoka, výjimečný různorodými biotopy a romantickými stavbami.

Za dalšími panskými sídly můžete zavítat také do údolí Tiché Orlice, za šlechtickým rodem Parishů do malebného městečka Žamberka nebo sousedního Letohradu. Dominantou Letohradu je zámek, kde si prohlédnete nejen zámecké expozice, ale nahlédnete i do sklepení se světničkou Járy Cimrmana. Ve zdejším muzeu se pak ponoříte do tajů sirkařství, protože sirky se v Kyšperku (dnešním Letohradě) vyráběly dříve než v jihočeské Sušici. V centru města najdete také Muzeum řemesel, největší svého druhu u nás.  Expozice prezentující na 50 řemeslných živností a profesí byly v loňském roce rozšířeny o populární Retro expozici, věnovanou fenoménu 60. a 80. let minulého století. Klid i sympatické posezení na hradbách s výhledem na rybník poté oceníte na Tvrzi Orlici na okraji města. Z expozic se tu mohou pochlubit historickou a stále funkční knihtiskařskou dílnou a děti tu baví především Kouzelný les. Několikrát v roce tu zažijete i hodování ve středověké krčmě. Součástí areálu renesančního sídla je i stylový hotel s wellness.

Putování po České Loiře lze uchopit jako 1-denní výlet za vybranými zážitky, ale pestrá nabídka a rozmanité doprovodné služby v okolí doslova vybízí k několikadennímu pobytu. Nezapomeňte se tak zastavit například v Muzeu krajky ve Vamberku a shlédnout nově pojatou expozici této 400 let staré řemeslné tradice nebo vystoupejte „do nebe“ po svatých schodech na poutní místo Homol. Nechte se také zlákat výhledy na Orlické hory z rozhledny Vrbice u Doudleb a posezením v sousedním Penzionu Pod rozhlednou, třeba při některé z letních grilovaček. Dopřát si tu můžete i relaxaci s masážemi nebo saunový ráj. V kraji Podorlicka se projedete také po krásných cyklo a inline stezkách kolem Tiché a Divoké Orlice. Sami se přesvědčíte, proč se síti zdejších cyklostezek říká Orlické cyklo a inline království! Jedna z cyklotras vás zavede až do Hostince U Hubálků v Kostelecké Lhotě, na vyhlášené pokrmy a regionální kuchyni od šéfkuchaře Pavla Hubálka. Vypravit se sem ale můžete i na vodu, a na lodi si sjet Orlici, třeba jen z Kostelce do Týniště, anebo rovnou do Hradce Králové, kde se již Orlice vlévá do Labe.

TIP:   Zpracovaný 3-denní inspirativní program – Zámky na Orlici (na portále mojeorlickehory.cz, v jazykové mutaci Aj, Nj, Pl)

www.mojeorlickehory.cz/zazitky-pro-kazdy-den/902_1011399_a-co-zamky-na-orlici/

Turistická oblast, kterou spojuje hřeben Orlických hor, je dosud neobjeveným rájem jak pro milovníky přírody, zimních sportů či cykloturistiky, tak historických památek a kulturních zážitků, a to nejen vydáte-li se za krásami zdejší České LoiryObjevte Orlické hory a Podorlicko a poznejte je tak, jak je vám to příjemné…

Pěšky, na kole, na vodě, na lyžích, aktivně či s relaxací.  VÍCE na hlavním turistickém portále destinace www.mojeorlickehory.cz nebo na tematických webových stránkách: www.krasnadikyhoram.cz, www.kdyzjemizima.cz nebo inspirativním mapovém portále www.mapa.mojeorlickehory.cz

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here