Ústecký kraj v podzimních barvách

0
794

Zavítejte za vinaři na Podřipsku do jejich sklípků a ochutnejte české víno, navštivte výstavu ve městě Most – Památné stromy Ústeckého kraje nebo si naplánujte prohlídku interiérů zámku Stekník s ukázkou bitevních scén z 18. století. Nasát čerstvý vzduch doporučujeme výletem na horu Milešovku, která je právem označována jako královna Českého Středohoří.

Otevřené vinné sklepy na Podřipsku

Otevřené vinné sklepy na Podřipsku vás opět ve dne 13.listopadu zavedou k regionálním vinařům. Výrobce budete moci navštívit ve vinném pavilonu u roudnického zámku, v Kulturním domě Říp, na samotné vinici Sovice a v Jeviněvském vinařství. Mezi jednotlivými stanovišti budou jezdit kyvadlově autobusy. Každý milovník vína obdrží skleničku s nosičkou a informativní brožuru s detailními informacemi o akci. Předprodej na akci bude spuštěn na www.kulturaroudnice.cz

Při příchodu musí být všichni návštěvníci s výjimkou dětí do dovršení 6 let věku schopni prokázat splnění jedné z následujících podmínek vstupu, např. prostřednictvím aplikace Tečka, nebo jiným způsobem v aktuálně platném nařízení: nebo doložením certifikátu.

Památné stromy Ústeckého kraje

Významná přírodní výstava Památné stromy proběhne v termínu od 6. listopadu do 31. prosince 2021 v prostorách muzea a galerie v Mostě. Památné stromy jsou živí, i když němí svědkové naší historie. Pohled do jejich světa přináší autorská výstava Víta Jozy zaměřená na mimořádně cenné památné stromy v Ústeckém kraji. Dozvíte se o stromech vynikajících svým věkem, vzrůstem, dendrologickou či krajinnou hodnotou, i o stromech zvlášť pamětihodných z hlediska naší historie. Mnohé jsou chráněné, jiné naopak dosud zůstaly stranou našeho zájmu, i když jistě snesou srovnání s chráněnými. Připomenuty jsou i některé již nežijící pamětihodné stromy. Nahlédnete také do života památných stromů, jejich ohrožení i možností je chránit. U příležitosti této výstavy vznikla publikace Památné stromy Ústeckého kraje. Autorem knihy je botanik a dendrolog Vít Joza, kurátor botanické sbírky Oblastního muzea a galerie v Mostě. Prodej knihy je možný v recepci muzea za cenu 100 Kč.

Den válečných veteránů na zámku Stekník

V den výročí konce první světové války zveme válečné veterány a jejich rodiny na prohlídky rokokového zámku Stekník. Připraveny jsou speciální prohlídky interiérů zámku Stekník s ukázkou obrazů bitevních scén z 18. století, kterých se účastnil stavitel zámku Jan František hrabě z Klaudensteina. V tento den bude přístupný I. prohlídkový okruh: soukromé a reprezentační prostory posledních majitelů zámku a II. prohlídkový okruh: zámecké zahrady.

Zájemci o tyto mimořádné prohlídky se mohou rezervovat mailem: steknik@npu.cz

Hora Milešovská a její nej

Milešovka se také pyšní hned několika „nej“. Je největrnější horou s nejvíce bouřemi u nás, a proto bývá nazývána Hromovou horou. Rozhled z ní je považován za jeden z nejkrásnějších nejen v Česku. Své okolí převyšuje o úctyhodných 350 m, a tak nabízí ideální kruhový rozhled. Na vrcholu se nachází rozhledna a meteorologická stanice. Po výstupu na vrchol přes národní přírodní rezervaci Milešovka, která je rovněž evropsky významnou lokalitou soustavy NATURA 2000, je možné strávit příjemné chvíle v zázemí pro turisty a občerstvit se v horské chatě.

Otevírací doba: PO– ČT: ZAVŘENO, PÁ: 16 –20:00,
SO: 10–18:00, NE: 10–17:00, STÁTNÍ SVÁTKY:
10–17:00 hodin.

Milešovka: GPS: 50.555N, 13.9311E

Adventní prohlídka a koncert na zámku Krásný Dvůr

Prohlídky vyzdobených interiérů se zaměří na zvyky šlechty v zimním i letním období. Jak vypadala společenská sezona ve městě a na venkově, co se dělo, pokud vás někdo pozval na hostinu, jaké vánoční zvyky panstvo dodržovalo. Chybět nebude povídání o nejznámějších vánočních symbolech. Prohlídky začínají ve 14 a 15 hodin.

Dne 18. prosince od 17 hodin zahrají na zámku loutnista Jindřich Macek a akordeonistka Jitka Baštová adventní písně. Zazní skladby G. F. Händela, A. Michny z Otradovic, G. Zamboniho, L. Bernátha, M. Murta, F. Angelise a dalších.

www.zamek-krasnydvur.cz

Více tipů na výlet najdete na:

www.branadocech.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here