Naši Němci v českých zemích

0
652

V listopadu 2021 se v ústeckém muzeu otevřela dlouho očekávaná expozice Naši Němci. Ve 22 výstavních místnostech představí dějiny německojazyčného obyvatelstva v českých zemích a vývoj česko-německých vztahů.

Výstava pokryje dlouhé časové období od středověku do 20. století. Jedna z místností bude například věnována příchodu německých kolonistů ve středověku, další se budou zabývat vládou Karla IV., reformací či reformami Josefa II. Návštěvníci se ocitnou na barikádě v revolučním roce 1848, navštíví český zemský sněm zmítaný hádkami mezi Čechy a Němci, projdou ulicí lemovanou politickými plakáty z doby první republiky a seznámí se s osudy českého, německého i židovského obyvatelstva v době druhé světové války. Stranou pozornosti nezůstalo ani poválečné vysídlení Němců z Československa. Vedle politického vývoje se výstava věnuje ve velké míře také hospodářským dějinám, umění, lidové kultuře či sportu.

Návštěvníky jistě zaujme legendární motocykl Böhmerland-Čechie, zmenšená kopie pomníku maršála Radeckého, rukopisy Franze Kafky či portrét T. G. Masaryka od německého malíře Emila Orlika. Během prohlídky bude možné posedět v hospodě v Lokti a vyslechnout rozhovor štamgastů nebo si zahrát stolní fotbal s mužstvy v dresech německých klubů. Výstavu doplňují kresby Jaze, autora populární komiksové série Opráski sčeskí historje.

Expozici vytváří Collegium Bohemicum za podpory Ministerstva kultury ČR, Statutárního města Ústí nad Labem a Česko-německého fondu budoucnosti.

Informační středisko Ústí nad Labem
Mírové náměstí 1/1
Tel.: +420 475 271 700
E-mail: info.stredisko@mag-ul.cz
www.usti-nad-labem.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here