LÁZEŇSKÁ MĚSTA JSOU JIŽ NA PRAHU UNESCO: EVROPSKÁ LÁZEŇSKÁ MĚSTA PŘEKONALA PŘELOMOVÝ OKAMŽIK

0
1784

22. ledna 2019 došlo v Paříži ke slavnostnímu podepsání hotové nominační dokumentace. Zúčastnilo se všech 11 měst z nominace a také velvyslanci všech sedmi států. Od tohoto data je již proces v rukou členů hodnotící komise. Pro města tím však jejich práce zdaleka nekončí.

Po více než osmi letech intenzivní práce je nadnárodní sériová nominace 11 nejvýznamnějších evropských lázeňských měst dovedena k nominaci UNESCO. Během celé doby přípravy nominační dokumentace, na které se podílely desítky expertů ze sedmi zemí, bylo třeba sladit přístup všech 11 měst, vypořádat se s různou legislativou. Na centrálu UNESCO předávaná nominace The Great Spas of Europe je příkladem mezinárodní spolupráce a intenzivní komunikace vedoucí ke společnému cíli. Tímto cílem je zápis na Seznam světového dědictví UNESCO, který bude určitě pozitivním přínosem pro všechna nominovaná města.

Slavné lázně Evropy/ The Great Spas of Europe jsou jedinečným dokladem fenoménu evropského lázeňství, kterému se dařilo zvláště od 18. století do třicátých let 20. století. Mělo v zemích specifickou funkci pro zdraví, společenský život, lišilo se architekturou, využitím zeleně. Slavné lázně Evropy měly také velký význam pro lékařské využití minerální vody. Podle představitelů českých lázeňských měst jde o zlomový okamžik. Po mnoha letech náročné práce se podařilo významná lázeňská města Evropy zkoordinovat tak, že mohou oficiálně podat svou společnou nominaci. Tím končí jedna etapa celého procesu zápisu a začíná další. Je potřeba celý projekt UNESCO dobře představit občanům, podnikatelům i veřejnosti. Je potřeba sladit zájmy a potřeby občanů města, lázeňských hostů a návštěvníků. UNESCO může být pro město obrovským potenciálem, a proto je potřeba se dobře připravit.

Projekt vyzdvihuje význam a vynikající hodnoty lázeňské kultury a architektury jakožto specifického evropského fenoménu a je do něj zapojeno celkem 11 výjimečných lázeňských měst: Baden u Vídně (Rakousko), Spa (Belgie), Františkovy Lázně, Karlovy Vary, Mariánské Lázně (Česká republika), Vichy (Francie), Bad Ems, Baden-Baden, Bad Kissingen (Německo), Montecatini Terme (Itálie) a City of Bath (Velká Británie).

Města momentálně čeká dopracování takzvaných management plánů a jejich předložení. To by mělo být hotové do dubna,“ sdělil starosta Františkových Lázní Jan Kuchař. Pravděpodobně na podzim se pak do jednotlivých měst vydají experti, kteří srovnají dodané materiály s reálným stavem. Paralelně s tím budou žádost posuzovat i anonymní experti z celého světa. Na základě hodnotící mise a posudku těchto expertů si pak může komise vyžádat ještě doplňující informace a od listopadu budou následovat slyšení měst. O vlastním zápisu se bude na přelomu června a července příštího roku hlasovat na zasedání Výboru světového dědictví UNESCO. V ideálním případě tak Slavné lázně Evropy/The Great Spas of.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here