Národní geopark Kraj blanických rytířů

0
1307

Kraj blanických rytířů, je místem přírodních krás a bohaté minulosti. V jeho srdci se tyčí zalesněné dvojvrší Velkého a Malého Blaníku. Geologický podklad geoparku tvoří z velké části moldanubikum, které je nejstarším stavebním kamenem Českého masívu. Návštěvníci geoparku proto mají možnost poznat na řadě lokalit skutečný geologický základ našeho území.

Mýty opředená hora Blaník, která dala geoparku jméno, se stala jedním z českých národních symbolů a zároveň nejnavštěvovanějším cílem geoparku. Přímo pod horou leží Dům přírody Blaníku, návštěvnické středisko CHKO Blaník i geoparku. Malá roubenka obsahuje expozici věnovanou živé přírodě, blanické brázdě ale i legendě o blanických rytířích. Odtud vede přes vrchol Velkého Blaníku s rozhlednou naučná stezka s množstvím herních prvků pro děti.

Území geoparku protíná významný tektonický útvar blanická brázda, na jejíž zlomy se váže výskyt kovů včetně zlata a stříbra a tudíž také bohatá hornická historie. Nedaleko Blaníku u obce Roudný kdysi býval významný zlatodůl.

Východní část území geoparku významně ovlivnila výstavba vodní nádrže Švihov na řece Želivce, která dnes poskytuje vodu každému 8. obyvateli ČR. S životem ve vodě, s přehradou a její pohnutou historií, hadcovými bory v okolí i s cestou pitné vody ze Želivky až do Prahy se můžete seznámit v návštěvnickém středisku Vodní dům v Hulicích. Objednat si lze i exkurzi na jinak nepřístupnou hráz přehrady.

Severní hranici geoparku tvoří řeka Sázava vhodná pro nenáročný vodácký výlet. Zastávku ve Zruči nad Sázavou výborně zpestří prohlídka zámku, zejména expozice Příběh řeky Sázavy. Její část se věnuje geologickému vývoji údolí Sázavy, na který navazuje připomenutí společná historie řeky a člověka.

Celý geopark se pyšní množstvím historických památek, jako např. hrad Český Šternberk, zámek a romantický park Vlašim, zámek Zruč nad Sázavou s romantickým parkem a Vodáckým muzeem, hrad Šelmberk, románské církevní památky. Pro cyklistický výlet lze využít síť cyklotras na Vlašimsku a Voticku.

Geopark koordinuje ČSOP Vlašim.

www.blanik.net

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here