GEOPARK BARRANDIEN ANEB CESTA PO DNĚ ZTRACENÝCH MOŘÍ

0
2175

Zkamenělé pozůstatky živočichů z dávných časů jsou všude kolem nás. Některé jsou zachovány v neuvěřitelných detailech, některé jen ve fragmentech, ale vždy jsou výsledkem prapodivné a vzácné shody chemických reakcí vedoucích během mnoha milionu let k fosilizaci živočišných pozůstatků.

Jedním z území, kde došlo k těmto jevům, je Barrandien. Nalezneme v něm nejen zkameněliny samotné, ale i geologické úkazy, které nám vyprávějí příběh vývoje Země. Mezi Prahou a Plzní se dochovaly důkazy staré více než 1000 milionů let. Barrandien je jedním z celosvětově nejdůležitějších nalezišť prvohorního života na světě. Objevil ho Joachim Barrande v druhé polovině 19.století, který při posuzování plánovaného spojení Prahy s Plzní shromáždil množství zkamenělin.

Území Barrandienu se stalo podkladem pro vznik Geoparku Barrandien, který se snaží přiblížit všem zájemcům jeho dávný příběh. Objevování minulosti je dobrodružné a tajemné. Většina nálezů fosílií otvírá detektivní příběh toho, co se stalo před mnoha lety a čemu vděčíme, že se nám dochovaly stopy svědků dob dávno minulých. Spousta nálezů dala vznik některým bájím a pověstem. Toto vše ve spojení s dnešním přírodním bohatstvím vytváří ojedinělé území.

Ekologické centrum Orlov o.p.s. zahájilo práce na přípravě Geoparku Barrandien v roce 2017. Geopark přiblížuje návštěvníkům geologické, paleontologické, přírodní a kulturní bohatství v návaznosti na jeho historický vývoj. Společně s partnery Středočeským a Plzeňským krajem, obcemi Tetín, Jince a dalšími subjekty podporujeme rozvoj jedinečného území při zachování zásad šetrné turistiky. Díky spolupráci se známým malířem a paleoartistou Janem Sovákem můžeme představit průvodce geoparkem. Jde o cestovatele časem Věnceslava Brábka, který ze svých cest do pravěku vypraví zajímavé příběhy. V prosinci bude vydána první kniha jeho příběhů ve spolupráci s nakladatelstvím SLOVART.

V nabídce geoparku jsou komentované prohlídky s průvodci, geolokální aplikace, která bude spuštěna v roce 2019 a bude obsahovat nabídku pěších, cyklo výletů, naučné stezky, ale i 3D realitu na vybraných lokalitách. Další informace vám poskytnou náštěvnická centra geoparku, která vám pomohou ve výběru témat v poznávání Barrandienu. V součastnosti je v Domě NATURA v Příbrami umístěna výstava Příběh života Jana Sováka, která se ve spolupráci s Národním muzeem věnuje také Barrandienu.

K aktivitám Geoparku Barrandien se připojují další města, obce, instituce, ale i občané, kteří nám pomáhají s prezentací a zpřístupněním zajímavostí geoparku. Můžeme zmínit Hlavní město Praha, Západočeské muzeum Plzeň, ZOO Praha, ZOO Plzeň, Muzeum Českého krasu v Berouně a další. Geopark Barrandien připravuje pro školy v regionu projekt GEOŠKOL.

Cílem Geoparku Barrandien je zápis do globálních geoparků UNESCO.

Info od března 2019 na www.geoparkbarrandien.cz, dotazy geoparkbarrandien@eco-centrum.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here